Νέα άνετη νίκη για το Κλειδί, 0-3 εκτός έδρας την ΑΕΞ

Τρίτη σερί νίκη για την ομάδα του Κλειδίου που παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Σε ακόμη ένα άνετο τρίποντο έφτασε η ομάδα του Κλειδίου, η οποία επικράτησε της νεανικής ΑΕΞ στο γήπεδο της Καμπής με σκορ 0-3 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, θέλοντας να συνεχίσει το σερί της μέχρι το ντέρμπι κορυφής με τους Φιλέλληνες Πέτα την 9η αγωνιστική. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Ξηροβουνίου παρά την ήττα της παρέμεινε στην 4η θέση, καθώς ο Αστέρας γνώρισε εντός έδρας ήττα από τον Δία.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό, από την άσπρη βούλα, χάρη σε ένα πέναλτι που κέρδισε ο Φελέκης και εκτέλεσε εύστοχα ο Τζελιλάι, ο οποίος στη συνέχεια αποχώρησε τραυματίας. Στο 35ο λεπτό, το Κλειδί διπλασίασε τα τέρματά του, με τον Στ. Δήμο να βγάζει σε τετ-α-τετ τον Δράκο, ο οποίος πέρασε τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα για το 0-2. Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 50ο λεπτό, με τους Δράκο και Στ. Δήμο να αλλάζουν ρόλους, και τον τελευταίο με προβολή να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Δράκος θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση, όμως με σουτ σημάδεψε το δοκάρι του Αλέξη.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Βασιλάκης Στέργιος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Αλέξης, Μπουκουβάλας, Κωστανίκος, Κλεισούρης, Τζουβάνος, Παππάς (83' Βούβαλης), Γκόκας (72' Σούρλας), Γεωργίου, Κυριαζής, Μουστακλής, Κόρδας

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Γκουμπερνατ, Γώγος, Μανιφάβας Β., Κατσαρός, Γράδος, Τζελιλάι (25' λ.τρ. Κατσάνος), Φελέκης, Πήττας, Δράκος, Αντωνίου, Δήμος Στ. (65' Καραχρήστος)