Μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς Ξηροβούνι και Ρακούν

Ισοπαλία με 2-2 για την ΑΕ Ξηροβουνίου και τον ΑΣ Ρακούν στο μεταξύ τους παιχνίδι του πρωινού προγράμματος της Β' ΕΠΣΑ.

Σε ακόμη ένα παιχνίδι φέτος, που διεξάγεται με διαιτητή και έναν επόπτη γραμμών, με τις δυσκολίες που αυτό περιλαμβάνει για τον "άρχοντα" του αγώνα, η ΑΕ Ξηροβουνίου και τα Ρακούν μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς, καθώς το 2-2, που διαμορφώθηκε στο πρώτο μέρος, ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δραστήριοι επιθετικά, και στο 1ο λεπτό, ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Πανέτα στην περιοχή, ενώ δύο λεπτά αργότερα, στην πρώτη τελική του ματς, το σουτ του Ράικου, έφυγε λίγο άουτ. Η ΑΕΞ στην πρώτη της καλή στιγμή άνοιξε το σκορ, όταν στο 9ο λεπτό, ο Μπουκουβάλας βρέθηκε σε καλή θέση και με ωραίο διαγώνιο σουτ νίκησε το Μαλαμή, γράφοντας το 1-0. Τα Ρακούν δεν άργησαν να απαντήσουν, και στο 18ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσιρώνη, ο Ράικος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 23ο λεπτό, η ΑΕΞ, κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμά της, όταν μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των Ρακούν, Γκόκας, με διαγώνιο πλασέ, έγραψε το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 25ο λεπτό, όταν ο Ράικος βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος στην περιοχή, όμως το πλασέ του έφυγε λίγο άουτ, για να καταφέρουν να φτάσουν στο γκολ στο 40ο λεπτό, όταν μετά από νέα στημένη μπάλα και κόρνερ του Πανέτα, ο Ψωράκης αυτή τη φορά, σκόραρε, γράφοντας το 2-2.

Στο δεύτερο μέρος, τα Ρακούν απείλησαν πρώτα στο 50ο λεπτό, με το διαγώνιο σουτ του Πανέτα να φεύγει λίγο άουτ, ενώ στο 61ο λεπτό ζήτησαν εκ νέου πέναλτι, πάνω στο Θεοδωρή. Στο 70ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ράικου, ο Πανέτας σχεδόν σε κενή εστία έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ, με την ΑΕΞ με την σειρά της ένα λεπτό μετά, να έχει σημαντική φάση, με διαγώνιο πλασέ του Μπουκουβάλα, που έφυγε λίγο άουτ. Στο 82ο λεπτό, ο Τσιρώνης έβγαλε ωραία κάθετα σε θέση τετ α τετ τον Πανέτα, όμως ο Αλέξης το νίκησε σωτήρια στο τετ α τετ, ενώ στο 87ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα φάση, με το Ράικο μετά από πάσα του Μπούκα, να αστοχεί και πάλι από καλή θέση. Η τελευταία φάση στο ματς ανήκε στην ΑΕΞ, όταν μετά από αναστάτωση στην άμυνα των Ρακούν, η μπάλα έφτασε στον Μπουκουβάλα, που από καλή θέση σημάδεψε ψηλά, με το 2-2 να μένει μέχρι το τέλος.

Διαιτητής : Πολύζος Κώστας  Βοηθός : Νικολάου Βαγγέλης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Αλέξης, Κλεισούρης, Μπουκουβάλας, Γκόκας (82' Λάκκας), Κωστανίκος, Κλεισούρης Θ. (80' Τζουβάνος Β.), Γεωργίου (70' Κυριαζής Ν.), Παππάς, Τσόλης, Τζουβάνος Στ., Κυριαζής

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος) : Μαλαμής, Κοντογιάννης, Μπίτζος (40' λ.τρ. Παππάς), Ψωράκης, Ράικος, Μερκάι, Μπαλτζώης, Θεοδωρής, Πανέτας, Τσιρώνης, Μπούκας