Μία νίκη και μία ήττα για την Άρτα στη Φωκίδα

Διπλασίασε τις νίκες της η Κ14 της ΕΠΣ Άρτας κόντρα στην αντίστοιχη ομάδα της Φωκίδας, δεν κατάφερε όμως να πετύχει το ίδιο και η Κ16 που αν και προηγήθηκε με 0-2, γνώρισε στο τέλος την ήττα.

Την δεύτερη νίκη της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων κατάφερε να πετύχει την Τετάρτη στο Δημοτικό Γήπεδο Χρισσού, η Κ14 της ΕΠΣ Άρτας κόντρα στο αντίστοιχο τμήμα της ΕΠΣ Φωκίδας (η πρώτη ήταν με τον ίδιο αντίπαλο στην Άρτα), η οποία παρέμεινε ουραγός στον όμιλο χωρίς να καταφέρει ξανά να σημειώσει κάποιο τέρμα. Η αρτινή ομάδα καθάρισε ουσιαστικά την αναμέτρηση από το α' ημίχρονο, με τον Γιάννη στο 15ο λεπτό να κάνει το 0-1 και τον Καραπάνο στο 22ο λεπτό το 0-2. Το τελικό 0-3, διαμόρφωσε ξανά ο Γιάννης στο 49ο λεπτό.

Διαιτητής: Γκιάφης (Αιτωλοακαρνανίας)  Βοηθοί: Κοσυφαρίνη (Αιτωλοακαρνανίας) - Ντρέλιας (Αιτωλοακαρνανίας)

Φωκίδα Κ14 (Καρατζόγλης): Σεϊμένης, Νταής (44' Παναγιώτου), Κυπραίος (35' Γκιόνη), Αλεξανδρής, Μπολώτας Α., Λύτρας (51' Σουλτάνης), Μπολώτας Ε., Τρισπιώτης, Κούτουλας (44' Καρλιαύτης), Σπιρολλάρης, Λαμπαδάρης (51' Χατζής)

Άρτα Κ14 (Θόδης): Μπέκιος, Ρεσίτης (59' Παππάς Ν.), Κοντός, Καραπάνος, Παππάς Χ. (59' Λέντζος), Τζαχρήστας, Γιάννης (65' Χασκής), Μέγας, Μπαλάφας (46' Τζουμάκας), Παπακοσμάς, Νύχτης (65' Γρύλλιας)

Στο παιχνίδι που ακολούθησε, η Κ16 της ΕΠΣ Άρτας που ξεκίνησε ιδανικά με δύο νίκες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ενώσεων Ποδοσφαιρικών Σωματείων, γνώρισε την Τετάρτη την τρίτη σερί ήττα της και ουσιαστικά εκμηδένισε τις ελπίδες της για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η αρτινή ομάδα αν και προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Χασκή και διπλασίασε μάλιστα τα τέρματά της με τον Κοντό στο 50ο λεπτό, τελικά γνώρισε στο τέλος την ήττα με 3-2. Οι γηπεδούχοι αφού μείωσαν το σκορ στο 55ο λεπτό με τον Κόττη, ισοφάρισαν στο 80ο λεπτό με τον Βασιλειάδη και έφτασαν στην ολική ανατροπή με τον Βλαχοδημητρίου στο 86ο λεπτό.

Φωκίδα Κ16 (Καρλιαύτης): Παπούλιας, Φούσκας, Μπούρδης, Τριάντης Π. (46' Τζαμτζής), Τσιαλής, Βασιλειάδης, Βλαχοδημητρίου, Βαρβιτσιώτης, Κόττης (55' Τριάντης Λ.), Μαντζάβρας, Παλάντζας (75' Μαρδάκης)

Άρτα Κ16 (Θόδης): Τζουμανίκας, Χασκής,, Μποτίλιας, Νούτσος Μ., Ευαγγελής, Χαβέλας, Θεοδωρής (81' Μπολιεράκης), Ντούλας, Τσόλης, Μπακοδήμος (17' Κοντός), Γείτονας

Αποτελέσματα 5ης αγωνιστικής Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων Κ14

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας - ΕΠΣ Αχαΐας  2-3
ΕΠΣ Φωκίδας - ΕΠΣ Άρτας  0-3

Αποτελέσματα 5ης αγωνιστικής Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ενώσεων Ποδοσφαιρικών Σωματείων Κ16

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας - ΕΠΣ Αχαΐας  3-2
ΕΠΣ Φωκίδας - ΕΠΣ Άρτας  3-2