Μέτριος ο Καραϊσκάκης, δίκαιη ήττα από τον Απόλλωνα

Πραγματοποιώντας μια νωθρή εμφάνιση, ο Καραϊσκάκης ηττήθηκε δίκαια εντός έδρας από τον Απόλλωνα Πόντου.

Σε ένα ματς που έμοιαζε αρκετά με εκείνο με τον Απόλλωνα Λάρισας, όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν το παιχνίδι χωρίς να θέλξουν με την απόδοσή τους, ο Απόλλων Πόντου επικράτησε του Καραϊσκάκη στο γήπεδο Αγ. Αναργύρων με 0-2, χωρίς να εντυπωσιάσει στο γήπεδο, έχοντας όμως στη σύνθεσή του το Σουντουρά, που έκανε τη διαφορά τόσο στη μεσαία γραμμή, όσο και στον εκτελεστικό τομέα. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με τον Απόλλωνα να έχει μια σχετική κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να δημιουργηθεί κάποια κατάσταση. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 12ο λεπτό για τον Καραϊσκάκη, με το Χούσο να δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής, όμως την μπάλα να περνά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με γκολ, στο 16ο λεπτό, όταν ο Σουντουρά υποδέχτηκε την μπάλα ανάμεσα σε δύο, γύρισε στην περιοχή, και με αριστερό συρτό σουτ, έστειλε την μπάλα στη γωνία του Στεφανάκου, γράφοντας το 0-1. Στο 22ο λεπτό, ο Κάκκο ελίχθηκε ωραία, ο Θεολόγου φάνηκε να τον βρίσκει οριακά εντός περιοχής, με το διαιτητή Τζουμαλάκη να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 33ο λεπτό, ο δραστήριος Ολαϊτάν απέφυγε ωραία το Χρούσιελ στην περιοχή, δοκίμασε το πόδι του από πλάγια θέση, όμως η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Οι παίκτες του Καραϊσκάκη φαίνονταν σαφώς επηρεασμένοι από τη διακοπή, παίζοντας χωρίς ρυθμό και απειλώντας ελάχιστα την εστία του Θεοδωρόπουλου, με το ημίχρονο να φεύγει με μόνη φάση το σουτ του Χούσου στο 12' που έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, η είσοδος των Παναγιώτου (από το 38') και Βουκμίροβιτς έφερε μεγαλύτερη ισορροπία στις γραμμές του Καραϊσκάκη, που δυσκολευόταν ωστόσο να δημιουργήσει φάσεις. Στο 56ο λεπτό, ο Βουκμίροβιτς κέρδισε φάουλ, όμως η εκτέλεση του Καπία έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 61' ο Βουκμίροβιτς έκανε εξαιρετική ενέργεια και πέρασε κάθετα στο Άλεξιτς, που δεν πρόλαβε οριακά να βάλει την προβολή προ του Θεοδωρόπουλου που βγήκε και μπλόκαρε. Στο 65ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους φάση στο δεύτερο μέρος, πήραν κεφάλι με δύο γκολ, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Θεολόγου πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Παντίδος έδιωξε σωτήρια στη γραμμή, η μπάλα όμως έφτασε στο Σουντουρά, που με σκαστό μονοκόμματο σουτ νίκησε για δεύτερη φορά το Στεφανάκο, για το 0-2. Χαρακτηριστικό στη φάση, όπως και σε αυτή του πρώτου γκολ, το γεγονός πως ο Θεολόγου, ήταν ο μόνος παίκτης του Απόλλωνα που δεν πανηγύρισε το γκολ, σεβόμενος το πέρασμά του από την Άρτα πέρσι. Στο 69ο λεπτό, σουτ του Παναγιώτου έφυγε άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Κυβελίδης έφυγε στην κόντρα, όμως το πλασέ του κόντραρε. Στο 80ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης έκανε ίσως την πρώτη του κλασική ευκαιρία στο ματς, όταν από ωραία ομαδική προσπάθεια από δεξιά και σέντρα του Κάκκο, ο Άλεξιτς πάτησε γερά και πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα όμως να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Θεοδωρόπουλου. Στην επόμενη φάση, ο Βουκμίροβιτς μπήκε από δεξιά και έκανε τη συρτή σέντρα, με την μπάλα να κοντράρει και να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 89ο λεπτό, ο Τζιώρας έκανε ωραία προσπάθεια και σούταρε με το αριστερό δυνατά, με το Θεοδωρόπουλο να διώχνει πολύ δύσκολα χαμηλά στη γωνιά του, παρά το γεγονός πως η μπάλα άλλαξε πορεία. Στην τελευταία φάση του ματς, και έπειτα από στημένη φάση, ο Άλεξιτς έπιασε δύσκολο γυριστό όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ, και το 0-2 παρέμεινε μέχρι τέλους, με την αρτινή ομάδα να γνωρίζει την ήττα, μένοντας πίσω πλέον από τον Απόλλωνα Πόντου, με τον οποίο ισοβαθμούσε πριν την έναρξη του αγώνα.

Γκολ : Σουντουρά 16', 65'

Κίτρινες : Καψάλης, Ψιάνος, Παντίδος / Σουντουρά, Πουρτουλίδης, Τσουμάνης, Γεωργιάδης, Κυβελίδης

Κόκκινες : -

Διαιτητής : Τζουμαλάκης (Σερρών)  Βοηθοί : Κρυωνάς (Σερρών) – Μανασής (Τρικάλων)  4ος : Μπαϊλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Καραϊσκάκης (Παπαματθαιάκης) : Στεφανάκος, Παπανίκου, Καψάλης (38' Παναγιώτου), Καπίας, Χρούσιελ (65' λ.τρ. Τζιώρας), Παντίδος, Μασούρας (46' Βουκμίροβιτς), Χούσος, Άλεξιτς, Ψιάνος, Κάκκο

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης) : Θεοδωρόπουλος, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Θεολόγου, Σαμαράς (50' λ.τρ. Λουφάκης), Καλαϊτζίδης, Σουντουρά, Πουρτουλίδης, Τσουμάνης, Ολαϊτάν, Κυβελίδης (88' Δημητριάδης)

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού ΕΔΩ.