Μεγάλο "διπλό" για τη Φιλοθέη

Σημαντική νίκη πέτυχε η Φιλοθέη στο Στάδιο κόντρα στη Μέλισσα με 0-1.

Σημαντική νίκη σημείωσε στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, η Φιλοθέη στην έδρα της Μέλισσας. Οι "κόκκινοι" ξεκίνησαν λίγο καλύτερα και μόλις στο 1ο λεπτό, ο Σπύρου βρήκε ωραία τον Κότσιαλο στην πλάτη της άμυνας, όμως ο τελευταίος άνοιξε το κοντρόλ, απέναντι από τον Αθανασίου, δίνοντάς του την ευκαιρία να μπλοκάρει. Οι γηπεδούχοι είχαν μια φλύαρη κατοχή της μπάλας, και η Φιλοθέη έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 11', όταν ο Μουζακίτης από καλή θέση στην περιοχή δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε και ο Αλεξίου μπλόκαρε. Από την πλευρά της η Μέλισσα πλαγιοκόπησε σε αρκετές περιπτώσεις, δείχνοντας όμως να έχει θέμα στην τελική πάσα. Κάπως έτσι, φτάσαμε στο 21ο λεπτό, όταν και σημειώθηκε το γκολ που έκρινε το ματς. Συγκεκριμένα, έπειτα από κόρνερ του Καραγιάννη, ο Μουζακίτης πήρε στο πρώτο δοκάρι την κεφαλιά, και ο Σταμούλης, κάνοντας κακό υπολογισμό της φάσης, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1. Η Μέλισσα προσπάθησε να απειλήσει και να φέρει το ματς στα ίσα, όμως ο Αθανασίου δεν είχε πρόβλημα να καθαρίσει τις σέντρες των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος, η Μέλισσα μπήκε στο γήπεδο με ευκαιρία, με το Μανιώτη να αλλάζει ωραία για τον Κότσιαλο, που επιχείρησε πλασέ στην απέναντι γωνία, με τον Αθανασίου όμως να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Στο 63' ο Μανιώτης έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Γεωργακόπουλος δεν μπόρεσε να διώξει, ο Σπύρου σούταρε με το αριστερό, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να φτιάχνουν φάσεις, και στο 74', ο Σπύρου πάτησε στον Κότσιαλο, που προτίμησε να μην εκτελέσει από καλή θέση, αλλά έκανε παράλληλο γύρισμα που δεν απέφερε κάτι. Η Μέλισσα τελικά σκόραρε στο 75ο λεπτό, με το Σπύρου να νικά τον Αθανασίου, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 79' ο Μανιώτης ξέφυγε ωραία από αριστερά, όμως άργησε να σπάσει την μπάλα και χάθηκε η ευκαιρία, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 82' έκανε ωραίο σλάλομ, το πλασέ του όμως εξουδετέρωσε σταθερά ο πολύ καλός Αθανασίου. Οι φιλοξενούμενοι που έψαχναν την κόντρα επίθεση, λίγο έλειψε να σημειώσουν δεύτερο γκολ στο 88', όμως ο Αλεξίου κατάφερε να κρατήσει το σκορ στο 0-1, που δεν άλλαξε ωστόσο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Παπανίκος Βαγγέλης - Κωνσταντίνου Νίκος

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Αλεξίου, Μαλτέζος (68' Βαρδής), Κακοχρήστος (54' Μπόκος), Κούσης, Σταμούλης, Σαγάνης, Μανιώτης, Τσιάτσος, Δράκος (54' Πάνος), Σπύρου, Κότσιαλος

ΑΟ Φιλοθέης (Καυκιάς-Λαζανάς) : Αθανασίου, Μποχώτης, Ευθυμίου, Γεωργακόπουλος, Διαμάντης, Καραχάλιος Α., Τασούλας (87' Σιαπλαούρας), Κατσιγιάννης (75' Τζιομάκης), Μουζακίτης (84' Τσιρογιάννης), Καραγιάννης, Καραχάλιος Β. (57' Γιαννούλης)