Με το απόλυτο πρωταθλήτρια χειμώνα η Αναγέννηση!

Η Αναγέννηση Άρτας πέρασε νικηφόρα και από την Ανέζα, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α' ΕΠΣ Άρτας (τελευταίας του Α' γύρου).

Βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα στο β' ημίχρονο, η Αναγέννηση νίκησε 3-0 στην Ανέζα τον ΠΑΣ και έτσι ολοκλήρωσε με το απόλυτο (13-0) τον πρώτο γύρο της Α' ΕΠΣ Άρτας. Στο α' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή όμως οι γηπεδούχοι είχαν την μεγαλύτερη ευκαιρία, όταν στο 24ο λεπτό ο Γιαννούλης δεν μπόρεσε να απομακρύνει σωστά, ο Χουλιάρας έκλεψε τη μπάλα, όμως νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Μπακόλα. Η Αναγέννηση απείλησε με δύο μακρινά σουτ του Παπακίτσου, στο 36ο λεπτό, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και στο 39ο λεπτό, το οποίο έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο Τσαμπάς. Στο 43' από εκτέλεση κόρνερ ο Παπαρούνης έκανε την κεφαλιά πάσα αλλά από καλή θέση ο Κατσαρός έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 48ο λεπτό, όταν από σέντρα του Παπακίτσου η μπάλα πέρασε από αρκετά σώματα και έφτασε στον Σιδηρόπουλο στο δεύτερο δοκάρι που καραδοκούσε και από κοντά έκανε το 0-1. Στο 62ο λεπτό, από σέντρα του Γιαννούλη και αφού η μπάλα πρώτα έσκασε στο έδαφος, σύμφωνα με τον διαιτητή στη συνέχεια βρήκε σε χέρι αμυντικού, με τον ίδιο να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Σιδηρόπουλος, ο οποίος έστειλε στην άλλη γωνία τον Τσαμπά, με τον ίδιο να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα στο παιχνίδι αλλά και της ομάδας του. Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 76ο λεπτό, όταν μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας ο Γιαννούλης από πλάγια βρήκε με πάσα τον Σταμούλη και αυτός αφού κοντρόλαρε με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΣ.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Λάμπρου Χάρης - Βάτος Παναγιώτης

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς): Τσαμπάς Μ., Ρώσσος, Κοτρότσιος, Μητσαράς, Σιώζος, Ρούμπος, Στεργίου, Ρώσσιος (60' Παναγιώτου), Χουλιάρας, Σιόζος (68' Τσαμπάς Π.), Παπανδρέου

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Μπακόλας, Θεοδώρου, Κραμπής, Παπαρούνης (72' Μανοδήμος), Γιαννούλης, Τσελά, Κατσαρός, Ασπροποταμίτης (85' Έξαρχος), Σταμούλης (81' Γκαρτζώνης), Παπακίτσος (79' Ρίζος), Σιδηρόπουλος