Μεγάλη νίκη του Πέτα επί του Καλοβάτου

Σημαντική νίκη πέτυχαν οι Φιλέλληνες κόντρα στον Ολυμπιακό Καλοβάτου, με το πειστικό 3-0.

Επιτακτικής σημασίας ήταν το σημερινό ματς για τους Φιλέλληνες Πέτα, που ήθελαν τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό Καλοβάτου για να απομακρυνθούν από τον ΑΟ Κορφοβουνίου και το ενδεχόμενο του απευθείας υποβιβασμού στη Β' ΕΠΣΑ. Οι γηπεδούχοι ήθελαν πιο πολύ το ματς και κατάφεραν και επικράτησαν των ερυθρόλευκων με το πειστικό 3-0. Στο 9ο λεπτό, οι Φιλέλληνες πήραν προβάδισμα, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βάσιου, ο Τζίμας άθελά του με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές φάσεις με τους Κωλέτσο και Νίκαρη, με τον τελευταίο να έχει την καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους, στο 20', όταν από σέντρα του Κωλέτσου πλάσαρε στην κίνηση όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 42ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 2-0, όταν έπειτα από δυνατό σουτ του Ροβίνα, ο Σάλλας σε πρώτο χρόνο έδιωξε, όμως ο Γεωργής στην επαναφορά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη τους όταν στο 65ο λεπτό, ο Κώτσης έφυγε κάθετα και πλάσαρε σωστά το Σάλλα διαμορφώνοντας το τελικό 3-0, με τους Φιλέλληνες να ανεβαίνουν στους 7 βαθμούς ξεφεύγοντας στο +4 από τον ουραγό ΑΟ Κορφοβουνίου.

Διαιτητής : Κυριακού Χρήστος  Βοηθοί : Λάμπρου Χάρης - Πετσίνης Δημήτρης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Παπαχαρίσης, Μπίζας, Ζάμπας, Γούλας, Σταμάτης, Τσέτσος (68' Κατέρος), Ροβίνας (71' Κώστας), Τσουρης (57' Πούλιος), Γεωργής, Βάσιος, Κώτσης (80' Σιαπάτης)

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.) : Σάλλας, Τζίμας (46' Κωλέτσος Π.), Σμύρης, Σαλτογιάννης, Τζώρας, Κιούρα, Παύλου, Τόλης (75' Μπελέρης), Νίκαρης, Θεμελής Π. (46' Καλαμπαλίκης), Κωλέτσος Α.