Μεγάλη νίκη στο 90' για την Καμπή κόντρα στη Δόξα

Σε ένα από τα ντέρμπι της αγωνιστικής, η γηπεδούχος Καμπή, χάρη σε γκολ του Νίκαρη στις καθυστερήσεις, πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στη Δόξα, με 2-1.

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Καμπή, η οποία σε ένα από τα ντέρμπι της αγωνιστικής, αντιμετώπισε τη Δόξα, που μπήκε εντυπωσιακά στη σεζόν, και κατάφερε να επικρατήσει με 2-1, χάρη σε ένα γκολ του Νίκαρη στην κόντρα στις καθυστερήσεις, και ενώ είχε ισοφαριστεί στο 90', σε ένα φινάλε για γερά νεύρα. Μέχρι το 20ο λεπτό, οι δύο ομάδες δεν παρουσίασαν κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία στο παιχνίδι, με την πρώτη μεγάλη στιγμή να έρχεται στο 21', όταν ο Μουσιωτίτσας σε τετ α τετ νικήθηκε από το Νάση, ενώ στην πορεία της φάσης, η μπάλα κατέληξε στον ίδιο που σούταρε άουτ. Η Δόξα απάντησε στο επόμενο λεπτό, με τον Κορέλη να σουτάρει, για να μπλοκάρει ο Γεροδήμος. Στο 28ο λεπτό, ο Τσιάτσος εκτέλεσε φάουλ απευθείας από μακριά, με το Γεροδήμο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 35ο λεπτό, ήταν σειρά της Καμπής να απειλήσει όταν έφυγε γρήγορα στην κόντρα, ο Π. Δήμος σούταρε δυνατά όμως ο Νάσης είχε απάντηση, και απομάκρυνε. Η Δόξα στο τελευταίο πεντάλεπτο έψαξε το γκολ, και είχε κάποιες μικροευκαιρίες με Κορέλη και Οικονόμου, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μισό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, καθώς στο 50ο λεπτό, ο Νίκαρης μοίρασε στο Σταμάτη που με τη σειρά του σέντραρε για το Δήμο, και ο τελευταίος με σουτ στην κίνηση, νίκησε το Νάση, για το 1-0. Η Δόξα έψαξε άμεσα την απάντηση, όμως στο 61', ο Σιλιόγκας νικήθηκε από το Γεροδήμο σε τετ α τετ, με το Θανάση στην επαναφορά να πλασάρει άουτ. Στο 64ο λεπτό, ο Δήμος είχε ωραία κεφαλιά που έφυγε λίγο άουτ, ενώ σε παρόμοια φάση στην αντίπερα όχθη, μετά από φάουλ του Τσιάτσου, ο Σιλιόγκας δύο λεπτά μετά, αστόχησε με το κεφάλι. Στο 72' ο Σταμάτης είχε ωραίο σουτ λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Νίκαρης έκανε θαυμάσια ενέργεια, όμως στο τετ α τετ νικήθηκε από το Νάση. Και ενώ όλα έδειχναν ένα φινάλε με 1-0, ο Πατσαβούρας σέντραρε στο 90', η μπάλα πέρασε από πολλά κορμιά, και ο Μπιθυκούκης από κοντά έγραψε το 1-1. Η Καμπή δεν πτοήθηκε και κατάφερε να φτάσει σε νέο γκολ στα χασομέρια, όταν από μπαλιά του νεαρού Μ. Παππά, ο Νίκαρης έφτασε πάλι στο τετ α τετ και αυτή τη φορά σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς (φωτο).

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Βατός Παναγιώτης - Θεοδωρακόπουλος Κων/νος

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος) : Γεροδήμος, Στέργιος, Τζώρας, Παππάς Ν., Θάνος (35' Σταμάτης Δ.), Πλακιάς, Μουσιωτίτσας (84' Καραπάνος), Κοτρότσιος, Δήμος (77' Παππάς Μ.), Σταμάτης, Νίκαρης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Πατσαβούρας, Τσίρκας (60' Θανάσης), Αράπης, Κάλλιας, Τυρολόγος, Οικονόμου, Καλόγηρος (70' Μπιθυκούκης), Τσιάτσος (77' Βασιλάκης), Κορέλης, Σιλιόγκας