Εύκολη νίκη-πρόκριση για τη Δόξα κόντρα στην Ανέζα

Δε δυσκολεύτηκε να προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου η Δόξα, επικρατώντας με το ευρύ 6-1 της Ανέζας.

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΑ, προκρίθηκε η Δόξα, που δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με το ευρύ 6-1 στην έδρα της, του ΠΑΣ Ανέζα. Στο 11ο λεπτό, η Δόξα πήρε το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Βασιλάκης σούταρε, ο Θεμελής που αγωνίστηκε ως κατά συνθήκην τερματοφύλακας στο πρώτο μέρος απόκρουσε, όμως ο Κορέλης πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε, για το 1-0. Η Δόξα σκόραρε ξανά σε κομβικό σημείο, με τον Κορέλη να γράφει το 2-0 στο 42ο λεπτό, με πλασέ μετά από προσωπική ενέργεια, όμως η Ανέζα, μείωσε το σκορ σε 2-1, στις καθυστερήσεις, με κεφαλιά του Αν. Παύλου μετά από εκτέλεση κόρνερ, ξαναμπαίνοντας στο ματς.

Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το ματς, μένοντας νωρίς πίσω στο σκορ, με τρία τέρματα διαφορά. Αρχικά, στο 52ο λεπτό, ο Βασιλάκης εκτέλεσε κόρνερ, και ο Σιλιόγκας που πέρασε ως αλλαγή στην ανάπαυλα, με κεφαλιά, έγραψε το 3-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Οικονόμου, σημάδεψε το δοκάρι του Γεωργάκη, με δυνατό σουτ, για να γράψει το 4-1, στο 59ο λεπτό, ο Θανάσης, έπειτα από ασίστ του Πατσαβούρα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο, με το Σιλιόγκα αρχικά στο 86ο λεπτό, να σημειώνει το δεύτερό του τέρμα, μετά από πάσα του Πατσόγα, για να γράψει το 6-1 ένα λεπτό αργότερα, ο Βασιλάκης, με σουτ μετά από προσωπική ενέργεια.

Διαιτητής : Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί : Βατός Παναγιώτης - Δημητρόπουλος Γιάννης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Πατσαβούρας (76' Νούτσος), Τσίρκας, Αράπης, Κάλλιας (76' Πατσόγας), Τυρολόγος, Μπιθυκούκης (46' Σιλιόγκας), Οικονόμου, Θανάσης (76' Κουμπούρας), Βασιλάκης, Κορέλης (59' Στέργιος)

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου) : Θεμελής, Ρώσσος, Σιώζος (73' Γεωργίου Λ.), Ντούλας (46' Παύλου Χ.), Μυτικιώτης, Ρούμπος Π. (73' Παππάς), Ρώσσιος, Χουλιάρας Κ. (27' Αβραμίδης), Δημητρίου, Παύλου Αν., Νίκου (46' Γεωργάκης)