Μεγάλη νίκη μέσα στο Κλειδί για τη Δόξα! (pics)

Σπουδαίο "διπλό" πήρε η Δόξα, μέσα στο Κλειδί, και μάλιστα με σκορ 0-3.

Πολύ σπουδαίο "διπλό" για τη Δόξα, που πέρασε από την έδρα του Κλειδίου, με το εμφατικό 0-3. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν σοβαρές απουσίες, κάτι που είχε αντίκτυπο στον αγωνιστικό χώρο, όπου οι φιλοξενούμενοι με σωστή τακτική, πήραν αυτό που ήθελαν. Η Δόξα μπήκε πολύ δυνατά, και μετά από κάποιες επικίνδυνες επισκέψεις στην περιοχή του Κλειδίου, στο 10ο λεπτό, άνοιξε το σκορ, όταν μετά από ενέργεια του Μπασιούκα και γύρισμα από δεξιά, ο Θανάσης με πλασέ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 0-1. Στο 13ο λεπτό, ο Μπασιούκας εκτέλεσε κόρνερ, όμως η κεφαλιά του Τυρολόγου έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 19ο λεπτό, ήρθε η πρώτη τελική στην εστία για το Κλειδί, με το Νάση να μπλοκάρει το μακρινό σουτ του Κατσαρού, για να διπλασιάσει τα τέρματά της η Δόξα, στο 23ο λεπτό, όταν μετά από πολύ ωραία ενέργεια και σουτ του Μπασιούκα, ο Κανταρέλης έβγαλε δύσκολα, ο Σιλιόγκας στην επαναφορά, σε πρώτο χρόνο σημάδεψε το δοκάρι, όμως η μπάλα επέστρεψε στον ίδιο που την έστειλε στα δίχτυα, για το 0-2. Στο 43ο λεπτό, ο Βελαέτης έκανε την κούρσα και ωραίο σουτ που έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 45ο λεπτό, ο Γώγος σέντραρε όμως η κεφαλιά του Μανιφάβα δεν ανησύχησε το Νάση, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μπασιούκας έμεινε όρθιος παρά τα μαρκαρίσματα και έδωσε έτοιμο γκολ στο Θανάση, που όμως νικήθηκε σωτήρια από τον Κανταρέλη. Στις καθυστερήσεις, ο Μπαλαδήμας σούταρε δυνατά, ο Νάσης έβγαλε ασθενώς, όμως ο Δήμος που μπήκε στη φάση για να σκοράρει ήταν εκτεθειμένος, και το 0-2 παρέμεινε ως την ανάπαυλα.

Η Δόξα μπήκε και στο δεύτερο μέρος, με πολύ σημαντική ευκαιρία, με το Θανάση, όμως, στο 50ο λεπτό, να μην μπορεί να νικήσει τον Κανταρέλη από θέση τετ α τετ. Στο 53ο λεπτό, ο Στέργιος έκανε κακό γύρισμα προς τα πίσω όμως η Δόξα τελευταία στιγμή απέφυγε τα χειρότερα, ενώ από το κόρνερ, δημιουργήθηκε αναστάτωση στην περιοχή των φιλοξενούμενων που τελικά απομάκρυναν. Η Δόξα έπαιζε στο μισό της γήπεδο, ψάχνοντας τον Μπασιούκα στην κόντρα, που ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, δείχνοντας για ακόμα ένα ματς, πως αν είναι υγιής, είναι "πολύς" για το τοπικό Πρωτάθλημα, και ο 36χρονος επιθετικός στο 79ο λεπτό, κατάφερε να τελειώσει το ματς, όταν έχοντας απέναντί του τον Πέτσα, προώθησε την μπάλα φτάνοντας στην περιοχή, και αφού απέφυγε και τον εξερχόμενο Κανταρέλη, πλάσαρε σε κενή εστία, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3, με ένα γκολ που άξιζε, με βάση την απόδοσή του. Στο 84ο λεπτό, ο Σιλιόγκας επιχείρησε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Δόξας, όμως το σουτ του κατέληξε πάνω από τα δοκάρια. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς κάποια αλλαγή, και η Δόξα πήρε μια σπουδαία νίκη, αλλάζοντας πάλι τα πράγματα στην κορυφή της βαθμολογίας.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Πολύζος Κωνσταντίνος - Βαρέλης Βασίλης

AO Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Κανταρέλης, Γώγος, Μανιφάβας Β., Πέτσας, Χάρος (46' Κολιοκώστας), Κατσαρός (65' Μπαλαδήμας Γ.), Μπαλαδήμας Λ., Βασιλάκης, Δράκος, Αντωνίου, Δήμος Π. (85' Καραχρήστος)

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Βελαέτης, Πατσαβούρας, Αράπης, Στέργιος, Τυρολόγος, Οικονόμου (86' Μάρκος), Παπαλάμπρης (75' Κάλλιας), Θανάσης (50' Μπιθυκούκης), Μπασιούκας (86' Ζήσης), Σιλιόγκας