Μεγάλη νίκη για την Ανέζα και τώρα ...τελικός! (pics)

Μεγάλη νίκη με 2-0, πήρε η Ανέζα κόντρα στον ΑΟ Αγ. Αναργύρων, και προκρίθηκε στον τελικό της Α' ΕΠΣΑ.

Σε ένα πολύ αμφίρροπο και ενδιαφέρον παιχνίδι, η Ανέζα κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον ΑΟ Αγ. Αναργύρων, με 2-0, και να προκριθεί μετά τον τελικό του Κυπέλλου και στον τελικό της Α' ΕΠΣΑ, όπου θα αντιμετωπίσει τη Δόξα, που έκαμψε, με τη σειρά της, την αντίσταση του Αίαντα Ράχης. Οι γηπεδούχοι, που παρουσίασαν φέτος, ένα πολύ διαφορετικό πρόσωπο από τις προηγούμενες σεζόν, με πλάνο και σοβαρές μεταγραφές, δικαιώθηκαν καθώς έφτασαν ως το τέλος της διαδρομής, και θα κληθούν στο τελευταίο ματς της σεζόν να κυνηγήσουν τη νίκη και το πρώτο πρωτάθλημα Α' κατηγορίας στην ιστορία τους, σε ουδέτερο γήπεδο, κόντρα στη Δόξα, η οποία και με ισοπαλία στέφεται Πρωταθλήτρια, λόγω της 1ης θέσης στην κανονική διάρκεια. Από τη μεριά του, ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων, παρουσίασε μια πολύ αξιόλογη ομάδα, με έμπειρα παιδιά, ενώ γίνεται πάρα πολύ καλή δουλεία και στις ακαδημίες του συλλόγου, που σίγουρα έχει λαμπρό μέλλον. Στα του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες είχαν αμφότερες καθαρές φάσεις για γκολ, με τους φιλοξενούμενους όμως, να μην είναι αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια, εν αντιθέσει με την Ανέζα.

Οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν καλά στα πρώτα λεπτά, με την Ανέζα να συνέρχεται γρήγορα και να απειλεί, στο 8ο λεπτό, με το Χρηστογιάννη να βρίσκει με φάουλ το Μιχάλη, όμως την κεφαλιά του τελευταίου να περνά λίγο πάνω από την εστία. Στο 8ο λεπτό, ο Γκανάρας έκανε επικίνδυνο γύρισμα, με τον Κακάβα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου η Ανέζα άνοιξε το σκορ, με το Χρηστογιάννη να εκτελεί, και τον Τσαμπά από την καρδιά της άμυνας των Αγ. Αναργύρων να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση με κάποιες στημένες μπάλες, και στο 16ο λεπτό, ο Δόσης είχε κεφαλιά μετά από κόρνερ, που πέρασε λίγο πάνω από την εστία, ενώ στο 28ο λεπτό, ο Καζναφέρης δοκίμασε φάουλ από μακρινή απόσταση, ο Μπακοχρήστος έχοντας κόντρα τον ήλιο λίγο έλειψε να αιφνιδιαστεί, όμως η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση, απειλώντας κυρίως με στημένες φάσεις, και στο 38ο λεπτό, είχαν πολύ μεγάλη στιγμή, με την κεφαλιά του Κακάβα να σταματά στο δοκάρι, για να μπλοκάρει στη συνέχεια της φάσης ο Μπακοχρήστος. Στο 40ο λεπτό, οι Αγ. Ανάργυροι απείλησαν ξανά, με την μπάλα μετά από φάουλ του Χούσου να μένει ώρα στην περιοχή, και τη φάση να τελειώνει με γυριστό του Δόση, που μπλόκαρε ο Μπακοχρήστος. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν εκ νέου κοντά στην ισοφάριση, όταν μετά από νέο φάουλ του Χούσου και πρώτη κεφαλιά, ο Σακκάς βρέθηκε φάτσα με την εστία, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Χρηστογιάννης είχε ένα καλό σουτ, που σταμάτησε σε σώματα, προ της εστίας, ενώ στις καθυστερήσεις και πάλι, ο Καζναφέρης φάνηκε να τραυματίζεται σοβαρά, αντικαταστάθηκε από το Δήμο, και ευχόμαστε να μην έχει κάτι σοβαρό.

Στην επανάληψη, μετά από ένα γύρισμα του Χούσου, στο 47ο λεπτό, που έκοψε σωτήρια ο Πλακιάς, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και είχαν δύο πολύ καλές στιγμές, με το Νίκαρη, στο 49ο και στο 51ο λεπτό, να βρίσκεται σε πολύ καλές θέσεις και να σουτάρει, όμως τον Παππά να το νικά σε αμφότερες τις περιπτώσεις, κρατώντας την ομάδα του ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 58ο λεπτό, με τον Τζελιλάι να γυρίζει ωραία και να σεντράρει για το Χούσο, που φάτσα με τον Μπακοχρήστο πλάσαρε, όμως ο γκολκίπερ της Ανέζας έκανε μεγάλη επέμβαση, βγάζοντας σε κόρνερ. Και αφού δε δέχτηκε την ισοφάριση η Ανέζα, στο 61ο λεπτό, καθάρισε την πρόκριση στον τελικό, όταν σε ωραία ξεδιπλωμένη κόντρα, ο Χρηστογιάννης βρήκε το Νίκαρη, εκείνος έκανε το παράλληλο γύρισμα, και ο Μιχάλης πλάσαρε στην κίνηση, γράφοντας μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων, το 2-0. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν ένα γκολ, για να δώσουν ενδιαφέρον στο ματς, όμως η αμυντική λειτουργία της Ανέζας ήταν πάρα πολύ καλή, ενώ εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο Μπακοχρήστος, που ήταν πολύ σταθερός στις πολύ επικίνδυνες εκτελέσεις των Μπαλαδήμα και Χούσου, "καθαρίζοντας" πολλές φάσεις ψηλά. Στη μόνη ίσως φάση, που ο Μπακοχρήστος δεν έκανε καλή εκτίμηση, στο 80ο λεπτό, η μπάλα στρώθηκε στον Τζελιλάι, που σε κενή σχεδόν εστία, προτίμησε να δοκιμάσει ένα μονοκόμματο σουτ, στέλνοντας την μπάλα ψηλά, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Μπακοχρήστος έπεσε στα πόδια του Χούσου, πριν προλάβει να εκτελέσει. Αυτές ήταν και οι τελευταίες φάσεις στο ματς, με τον ΑΟ Αγ. Αναργύρων να μην καταφέρνει να βρει έστω ένα γκολ, και το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια πολύ μεγάλη νίκη, που τους δίνει τη δυνατότητα να διεκδικήσουν τον τίτλο του Πρωταθλητή.

Θα ακολουθήσει βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Σιατής Κων/νος

ΠΑΣ Ανέζα (Σφήκας) : Μπακοχρήστος Στ., Γκανάρας, Παπανίκου (88' Μητσαράς), Πλακιάς, Ρώσσιος, Χρηστογιάννης, Νίκαρης (73' Μπακοχρήστος Θ.), Μιχάλης, Τσαμπάς (35' λ.τρ. Παραλίκας), Ζώης (46' Χουλιάρας Ν.), Ρούμπος

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς) : Παππάς, Κοσταντίνι, Γιαννούλης (57' Τζίμας), Δημουλάς, Κακάβας, Μπαλαδήμας, Σακκάς, Καζναφέρης (45'+ λ.τρ. Δήμος), Δόσης (57' Τζελιλάι), Χούσος, Παπαδόπουλος (73' Θανάσης)