Μεγάλη νίκη για τη Δόξα Πύρρου κόντρα στον φορμαρισμένο Ιόνιο

Μεγάλη νίκη πήρε η αρτινή μας ομάδα την Κυριακή το απόγευμα στο Τ9 Άρτας, επί του πολύ φορμαρισμένου Ιόνιου Κέρκυρας.

Μεγάλη και σημαντική νίκη πήρε η Δόξα Πύρρου Άρτας κόντρα στην ίσως πιο "φορμαρισμένη" ομάδα του πρωταθλήματος, τον Ιόνιο Κέρκυρας, ο οποίος μέχρι την έναρξη της Κυριακάτικης αναμέτρησης μετρούσε 10 νίκες στα τελευταία 11 ματς! Η αρτινή ομάδα παρά την απουσία του πρώτου σκόρερ της ομάδας και της National League 2, Λούκα Ίλιτς, κατάφερε όχι μόνο να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, αλλά και να καλύψει τη διαφορά της ήττας του αγώνα του α' γύρου στην Κέρκυρα, με την εύστοχη βολή του Μπάλλα 0.1" πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Πλέον η ΑΕΔΠ βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας του 1ου ομίλου και χρειάζεται μία νίκη στους δύο επόμενους αγώνες για να κλειδώσει και μαθηματικά την παρουσία της στα play offs ανόδου, ενώ κρατά την τύχη στα χέρια της και για την κατάληψη της 2ης θέσης, που οδηγεί απευθείας στα ημιτελικά.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, η αρτινή ομάδα έτρεξε ένα σερί 9-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 25-14, όμως οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 35-29. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΔΠ με νέο σερί κατάφερε να ξεφύγει ξανά με διψήφια διαφορά (48-36), όμως και πάλι οι Κερκυραίοι βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν στους έξι (50-44). Στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού, αν και ο Ιόνιος κατάφερε να μειώσει μέχρι το τρίποντο (52-49), εν τέλει η αρτινή ομάδα κατάφερε όχι μόνο να πάρει τη νίκη αλλά και με σκορ 63-55, να καλύψει τη διαφορά της ήττας στην Κέρκυρας, ουσιαστικά σε νεκρό χρόνο.

Για την αρτινή ομάδα που ήταν αρκετά καλή από την περιφέρεια, ξεχώρισαν οι Μπάλλας, Σταυρόπουλος, Ξιούρας και Γυφτοκώστας, ενώ για τον Ιόνιο οι Ι. Βαζούκης και Στεμπάρης.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου - Λαδάς - Θεοδωρίδης

Δεκάλεπτα: 16-14, 19-15, 15-15, 13-11

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (Μάνθας): Ιωαννίδης, Γυφτοκώστας 8(2), Ξιούρας 11(3), Πρίφτι, Μπαρτζώκας 2, Μπακάλης,  Δόνος 5(1), Μπάλλας 16, Θώδης 6, Σταυρόπουλος 15(3)

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Βαζούκης Ι. 19(2), Γουίλσον 4, Τσιτσές 3, Σπίνουλας 2, Κολότσιος 1, Στεμπάρης 16, Βαζούκης Φ., Κιουρτζίδης 6, Κατσαρός 4

Photo credit: Γιάννης Κοσμάς