Mε "ζεστό" Παπαδημητρίου στην επίθεση ο Αίας νίκησε τους Κενταύρους

Δεύτερη σερί νίκη κόντρα σε ομάδα της Κέρκυρας για τον Αίαντα Άρτας.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαδημητρίου που πέτυχε 19 πόντους, ο Αίας Άρτας μετά τον Κερκυραϊκό κέρδισε και τους ουραγούς Κενταύρους Κέρκυρας με 54-43, σημειώνοντας την 10η νίκη του σε 14 ματς. Παρά το καλό ξεκίνημα της αρτινής ομάδας που προηγήθηκε στο α΄ δεκάλεπτο με 20-11, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι που ήταν αρκετά μαχητικοί και ανταγωνιστικοί σε παιχνίδι μακριά από την Κέρκυρα, και οι οποίοι είχαν βάλει δύσκολα στον Αία και στο παιχνίδι του α' γύρου, κατάφεραν να μειώσουν σε 28-24 στο ημίχρονο, ενώ αργότερα έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (33-32). Ο Τζίμας όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφερε το σκορ στο 39-32, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του στο τέλος της γ' περιόδου. Οι Κερκυραίοι στο τελευταίο δεκάλεπτο επέστρεψαν ξανά και μάλιστα προηγήθηκαν με 39-40. Η συνέχεια όμως άνηκε στον Παπαδημητρίου, ο οποίος με δικά του καλάθια και εξαιρετικές άμυνες βοήθησε τα μέγιστα ώστε ο Αίας να τρέξει ένα σερί 15-0 και στο τέλος να πάρει τη νίκη με 54-43.

Διαιτητές: Πλιάκος - Παπαδιώτης

Δεκάλεπτα: 20-11, 8-13, 11-8, 15-11

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Βαρδής 2, Τζίμας 9(2), Αποστολάκης, Φώτης 1, Παπαδημητρίου 19(1), Μπράμης 2, Παπαμιχαήλ 8(1), Καρανίκας, Ζήκος 2, Παπαρούνης 3(1), Γείτονας 8

Κένταυροι Κέρκυρας (Παπαϊωάννου): Παλλης, Λινοσπόρης 2, Γουστέρης 5(1), Σκενδέρης 4, Πολλάτος 1, Αναγνώστης, Καλαϊτζίδης 4, Κάντας Γ. 6, Μπατσομίτης 13(2), Χονδρογιάννης 8