Με «τεσσάρα» έκανε σεφτέ στις νίκες ο ΠΑΣ Ανέζα

Έσπασε το ρόδι στη φετινή Α' ΕΠΣ Άρτας ο ΠΑΣ Ανέζα, κερδίζοντας με το εμφατικό 4-0 τον Παναγροτικό, σε παιχνίδι για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον ΠΑΣ Ανέζα, ο οποίος ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας, αφήνοντας εκεί μόνο του, τον σημερινό αντίπαλο, Παναγροτικό Αγ. Σπυρίδωνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και στο 6' είχαν δοκάρι από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λευτέρη Ρώσσιου. Δέκα λεπτά περίπου αργότερα, ο Άκης Παππάς με προσωπική ενέργεια και σουτ από πλάγια σημάδεψε με τη σειρά του το δοκάρι του Παναγροτικού, ενώ στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, ο Λευτέρης Ρώσσιος με νέα απευθείας εκτέλεση φάουλ, είδε τον νεοαποκτηθέντα Κατσούλα να αποκρούει. Τελικά, με τη συμπλήρωση μισής ώρα αγώνα, ο ΠΑΣ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Καραμέτσου, ο Κωνσταντίνος Χουλιάρας με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους, ο Βαγγέλης Νίκου είχε ένα σουτ από πλάγια θέση που πέρασε άουτ, για να απειλήσουν για πρώτη φορά οι φιλοξενούμενοι στο 37', με τον Βλάσση Ρώσσιο να μπλοκάρει σουτ του Γεωργάρα.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΣ διπλασίασε τα τέρματά του στο 56ο λεπτό, όταν από μπαλιά του Βαγγέλη Νίκου στην πλάτη της άμυνας, ο Παναγιώτης Ρούμπος που αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή, από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε εύστοχα για το 2-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίχτης από πάσα του Άκη Παππά έκανε το 3-0, σφραγίζοντας έτσι το τρίποντο της νίκης για την ομάδα του. Και σα να μην έφτανε αυτό, στο 66ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίχτες, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, για χτύπημα εκτός φάσης, ο Χαριτόπουλος που είχε περάσει ένα τέταρτο νωρότερα στο ματς. Στο 85ο λεπτό, ο Παναγροτικός θα μπορούσε να είχε μειώσει στο σκορ, όταν ένα από τα πρόσφατα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας, ο Κωνσταντίνος Μουστακλής, ο οποίος τελικά αποχώρησε από τον Σκουφά Κομποτίου, κέρδισε το πέναλτι από τον Κοτσαρίνη, όμως ο Βλάσσης Ρώσσιος το νίκησε, ενώ στην επαναφορά ο σέντερ φορ του Παναγροτικού έστειλε τη μπάλα άουτ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό, με τον Θωμά Παππά να τροφοδοτεί τον Άκη Παύλου που πλάσαρε σωστά για το 4-0.

Διαιτητής: Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Βαρέλης Βασίλης

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου): Ρώσσιος Β., Νίκου Ε., Μυτικιώτης, Γκανάρας (50' Μητσαράς / 77 λ.τρ. Κοτσαρίνης), Παππάς Φ., Καραμέτσος (46' Ρούμπος), Ρώσσιος Ε., Παππάς Θ., Παππάς Ακ., Σιόζος (77' Παύλου), Χουλιάρας (50' Μιχαηλίδης)

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Τσάτσος): Κατσούλας, Ντάκουλας, Καραχάλιος, Μυφταράι, Μπότσαρης, Γεωργάρας Κ., Γεωργάρας Θ., Μένα (75' Βαΐτσης), Γεωργάρας Λ. (50' Χαριτόπουλος), Γείτονας (70' Νταλάκας), Μουστακλής