Με κόντρα τον αέρα και πρωταγωνιστή τoυ ΠΑΣ τον Δημητρέλλο, ήττα με 4-0 για τον Καραϊσκάκη Κ19 στα Γιάννενα

Μία ακόμα νίκη (10η σε 12 αγώνες) πέτυχε η Κ19 του ΠΑΣ Γιάννινα στο πρωτάθλημα Νέων της Super League 2, επικρατώντας με 4-0 του Καραϊσκάκη.

Όλα τα γκολ επετεύχθησαν στην επανάληψη, όπου ο ΠΑΣ κυριολεκτικά μπήκε με άλλον… αέρα, καθώς είχε τον ευνοϊκό άνεμο υπέρ του και το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, κατά βάση μη κινδυνεύοντας αμυντικά. Αμφίρροπο το α’ ημίχρονο, με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να μπαίνουν δυνατά, να παίζουν με ενθουσιασμό και να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τον δυνατό αέρα, δοκιμάζοντας αρκετά σουτ, με τον Ζοτάι να στέλνει τη μπάλα άουτ, ενώ ο Λαδιάς απέκρουσε με δυσκολία την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καζέλη. Ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στο 1-0, όταν ο Πήλιος στο 20' πάσαρε σε εκτέλεση φάουλ στον Ζαρκαλή, αλλά αυτός σκόραρε από θέση οφσάιντ. Ακολούθησαν σημαντικές χαμένες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, με τους Δημητρέλλο, Ζαρκαλή και Μαχαίρα για τους γηπεδούχους και τους Μαργώνη και Καζέλη για τους φιλοξενούμενους, αλλά το μηδέν παρέμεινε.

Στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα δεν επέτρεψε να αμφισβητηθεί άλλο η ανωτερότητά της και μ’ ένα γρήγορο γκολ του Μαχαιρά στο 47’ πήρε προβάδισμα και έκανε από εκεί και πέρα το ματς παράσταση για ένα ρόλο. Το γκολ του Μαχαιρά ήρθε με σουτ πίσω από το ημικύκλιο της περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία του Πανούση. Δεν άργησε να έρθει και το δεύτερο γκολ, το οποίο μπήκε στο 53’. Ο Πόγιας γύρισε στο πρώτο δοκάρι και ο αρτινός Δημητρέλλος με προβολή πέτυχε το 2-0! Αρκετές ακόμα ευκαιρίες για τον ΠΑΣ για να γίνει τελικά το 3-0 στο 70ο λεπτό. Πολύ ωραίος συνδυασμός των παικτών των «κυανόλευκων», όταν ο Πόγιας «τσίμπησε» την πάσα στον Δημητρέλλο κι αυτός από θέση τετ α τετ με διαγώνιο πλασέ έκανε το 3-0. Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Πήλιος, που πήρε την πάσα από τον Δημητρέλλο (πρωταγωνιστής ο αρτινός με 2 γκολ και 1 ασίστ) και από το σημείο του πέναλτι, αφού έκανε περιστροφή γύρω από τον άξονά του, σούταρε για το 4-0.

Διαιτητής: Χατζηπαναγιώτου Δημήτρης (Ηπείρου)  Βοηθοί: Τσάντας Δημήτρης - Σπυρογιώτης Δημήτρης

Κ19 ΠΑΣ Γιάννινα (Μπαδήμας): Λαδιάς, Λάκκας (73' Στεργίου), Ντούκας, Ντόντης (63' Ζήκος), Πήλιος, Γροσδάνης (63' Παππάς), Μπούμπας, Μαχαίρας (78' Καζαντσίδης), Μπέλλος, Ζαρκαλής (46' Πόγιας), Δημητρέλλος

Κ19 Καραϊσκάκης (Σφήκας): Πανούσης, Μήτσιος, Τσαμπάς, Ευαγγέλου (86' Νούτσος), Παππάς, Παπαδόπουλος (46' Αρτέμης), Τσίρκας (75' Κασίμης), Μαργώνης, Γκαναβίας, Ζοτάι (75' Θεμελής), Καζέλης

Πηγή: super-fm.gr