Με ήττα στην Πάτρα έκλεισε τη χρονιά η Αναγέννηση

Μία κακή χρονιά έκλεισε με ανάλογο τρόπο για την Αναγέννηση, που ηττήθηκε με 4-1 από την Παναχαϊκή στην Πάτρα.

Δύσκολο έργο είχε η Αναγέννηση, που αντιμετώπιζε για την τελευταία αγωνιστική της Γ' Εθνικής, την Πρωταθλήτρια Παναχαϊκή, στο γήπεδο της Αγυιάς. Η αρτινή ομάδα, ολοκλήρωσε μια πολύ κακή σεζόν, στο Πρωτάθλημα, με τον ανάλογο τρόπο, δηλαδή με ήττα με 4-1, και πλέον θέλει να διασκεδάσει τις εντυπώσεις, με την κατάκτηση του Κυπέλλου, κόντρα στην πολύ φορμαρισμένη και ποιοτική, φέτος, ΑΕ Ξηροβουνίου. Οι γηπεδούχοι προειδοποίησαν λίγο μετά το δεκάλεπτο, με το σουτ του Λιποράσε όμως, να σταματά στον Μπακόλα, για να ανοίξουν το σκορ, ένα λεπτό μετά, όταν από ασίστ του Κέρι, ο Μπουρλάκης τελείωσε ωραία τη φάση, γράφοντας το 1-0. Στο 14ο λεπτό, ο Κραμπής προειδοποίησε την άμυνας της Παναχαϊκής, με την κεφαλιά του να σταματά στον Κολοβούρη, κάτι που δε συνέβη όμως και στο 28ο λεπτό, όταν από μπαλιά του Παπαδόπουλου, ο νεαρός χαφ της Αναγέννησης, πλάσαρε εύστοχα για το 1-1. Η Παναχαϊκή έψαξε άμεσα το γκολ, για να ανακτήσει το προβάδισμα, και δεν άργησε να το πετύχει, αφού στο 34ο λεπτό, ο Στεργίδης έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Χαντί έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-1. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να διευρύνουν το προβάδισμά τους, όμως το σουτ του Αλεξόπουλου, στο 40ο λεπτό, ήταν άστοχο.

Στο δεύτερο μέρος, η Παναχαϊκή, με δύο γρήγορα γκολ τελείωσε το παιχνίδι, και στη συνέχεια οι πολλές αλλαγές που πραγματοποίησαν οι δύο προπονητές δίνοντας χρόνο σε όλους τους παίκτες τους, δεν επέτρεψαν στο ματς να πάρει ρυθμό. Στο 50ο λεπτό, ο Κέρι έκανε καταπληκτική ατομική προσπάθεια, απέφυγε και τον Μπακόλα και σημείωσε με ένα πολύ ωραίο γκολ, το 3-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα, στο 53', ο Αλεξόπουλος βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή, και δεν αστόχησε διαμορφώνοντας το τελικό 4-1. Τελευταία φάση στο ματς, ήταν μια κεφαλιά του Χαντί που σταμάτησε στον Μπακόλα, με το 4-1 να παραμένει, σε εορταστικό κλίμα, αφού ακολούθησε η στέψη του Πρωταθλητή για την Παναχαϊκή, που σε δύο εβδομάδες θα δώσει τη μάχη της στα μπαράζ ανόδου, για να επιστρέψει άμεσα στη Β' Εθνική. Από τη μεριά της η Αναγέννηση έχει αντίστροφη πορεία, επιστρέφοντας στα τοπικά Πρωταθλήματα, που σίγουρα δεν είναι η θέση που ο κόσμος της Άρτας θέλει να βλέπει την ιστορική ομάδα της πόλης, και σίγουρα αναμένεται ένα πολύ θερμό καλοκαίρι εξελίξεων, όταν και θα φανεί ποιο είναι το μέλλον της Αναγέννησης και αν θα υπάρξει όραμα, ώστε η "Μαύρη Θύελλα" να επιστρέψει ξανά στα υψηλά πατώματα του Ελληνικού ποδοσφαίρου΄.

Διαιτητής: Λαθύρης (Πειραιά)  Βοηθοί: Σγουράκης (Πειραιά) - Ζερβάκης (Πειραιά)  Παρατηρητής: Καψάλης (Αιτωλοακαρνανίας)

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος) : Κολοβούρης (54' Αθανασόπουλος), Στεργίδης, Τσακμάκης, Κωνσταντακόπουλος, Λιποράσε, Τεγούσης, Μπουρλάκης (82' Μαστραντωνάκης), Χαντί (72' Στασινόπουλος), Κέρι, Αλεξόπουλος (54' Μικελάτος), Καρακλάιτς (72' Κυβελίδης)

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Μπακόλας, Χεμπέγια (63' Βάσιλας), Κωστάκης, Μυσιούδης, Κράμπης, Γούλας, Παπακίτσιος Δ. (68' Κατσιγιάννης), Μανιώτης, Παπακίτσιος Α. (72' Μιχάλης), Παπαδόπουλος (63' Σχισμένος), Μπότσαρης (72' Αρτέμης)