Με χατ-τρικ του Λεκάνη ο Ερμής ξεπέρασε το εμπόδιο του Αστέρα Ρόκκα

Δύσκολη νίκη για τον Ερμή απέναντι στην ομάδα των Ρόκκα, έχοντας σε καλή μέρα τον Λεκάνη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο παιχνίδι στο 15ο λεπτό, με τον Φράγκο να πετυχαίνει ένα από τα καλύτερα γκολ του πρωταθλήματος, όταν με σουτ από τα 40 περίπου μέτρα έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Γόγαλη, η οποία βρήκε και στο κάθετο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι αφού ξεπέρασαν το αρχικό σοκ, απείλησαν στο 27' με ένα φάουλ του πολύ καλού στα στημένα Άκη Δήμου, ο οποίος από τα τριάντα περίπου μέτρα έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 29' ο Λεκάνης μπήκε από τα αριστερά και γύρισε παράλληλα για τον Σιαπάτη που πλάσαρε, όμως ο Κατσούλας ενστικτωδώς και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού έβγαλε σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Στασινός πήρε την κάθετη πάσα και γύρισε για τον Λεκάνη, ο οποίος από κοντά και σε κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1. Το α' ημίχρονο δεν είχε άλλες αξιόλογες φάσεις, με τους φιλοξενούμενους πάντως στο 40ο λεπτό να διαμαρτύρονται για πέναλτι σε χέρι αμυντικού έπειτα από σέντρα του Κρεμίδα.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Σιαπάτης σέντραρε παράλληλα, όμως κανένας από τους συμπαίκτες του δεν βρήκε τη μπάλα και στο επόμενο λεπτό, ο Νίκος Μπαγιώργας έστρωσε στον Κρεμίδα που σούταρε, όμως ο Γόγαλης έπεσε και απέκρουσε στη γωνία και στη συνέχεια της φάσης ο Μήλιος από πλάγια θέση νικήθηκε εκ νέου από τον πορτιέρο του Ερμή που έβγαλε σε κόρνερ. Ο Φράγκος εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ από τα δεξιά, με τη μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να περνά άουτ. Ακολούθησε ένα καλό πεντάλεπτο για τον Ερμή, όμως ο Σιαπάτης με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ έστειλε τη μπάλα παράλληλα με το τέρμα, ενώ σε σουτ μέσα από την περιοχή είδε τον Κατσούλα να τον σταματά. Στο 60' από εκτέλεση φάουλ του Δήμου, ο Κατέρος πετάχτηκε και πήρε την κεφαλιά προ του Κατσούλα, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από την εστία. Τελικά, το γκολ της ανατροπής για τον Ερμή ήρθε στο 79' έπειτα από βαθιά μπαλιά, με τον Λεκάνη μέσα από την περιοχή να φέρνει τη μπάλα στο δεξί και να σουτάρει, αυτή κόντραρε και άλλαξε πορεία για να καταλήξει στα δίχτυα. Μάλιστα ένα λεπτό μετά, από νέα βαθιά μπαλιά, ο Λεκάνης βρέθηκε και πάλι σε θέση τετ-α-τετ και πλάσαρε εύστοχα για το 3-1, μία φάση που οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για οφσάιντ. Στο 84' ο Στασινός μπούκαρε από τα δεξιά και πάσαρε στον Χαϊντάρι, όμως ο Κατσούλας απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ, με τον Αστέρα να χάνει ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς στο 85', όταν ο Κρεμίδα πέρασε κάθετα στον Φράγκο και αυτός από τα όρια της περιοχής σούταρε, όμως ο Γόγαλης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Βάτος Παναγιώτης - Μεσίτι Γιάννης

Ερμής Κεραματών (Σεϊμένης-Σιαπέρας): Γόγαλης, Ζήσης (72' Δήμος Α.), Σιαπέρας, Κατέρος, Χαϊντάρι (84' Κωστακιώτης), Στασινός, Τσώλης (82' Σιαπάτης Χ.), Μήτσιος, Λεκάνης, Δήμος Χ., Σιαπάτης Σ.

Αστέρας Ρόκκα (Πάντος): Κατσούλας, Βάντζος Ε. (80' Βάντζος Ι.), Βάντζος Λ., Μπαγιώργας Π. (46'λ.τρ. Λουάνι), Γκανιάτσας Χ., Μπασιάκος, Μάης, Φράγκος, Κρεμίδα, Μήλιος, Μπαγιώργας Ν.