Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο νίκησε το Κορφοβούνι τον Αστέρα

Επιστροφή στις νίκες στο γήπεδό του για τον ΑΟ Κορφοβουνίου, μετά τις ήττες από Αία Ράχης και ΠΑΣ Κομμένου, και την ισοπαλία με τον Ακράτητο Ακροποταμιάς.

Δεύτερη σερί νίκη για τον ΑΟ Κορφοβουνίου και νίκη μετά από σχεδόν δύο μήνες στην έδρα του, ο οποίος έπειτα από αρκετό καιρό δεν είχε στον πάγκο του τον Κορομηλά που αποτελεί παρελθόν. Ο ΑΟΚ επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Ρόκκα, και μείωσε την απόσταση από την τέταρτη Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής στους 4 βαθμούς, μία θέση που ναι μεν δεν θα οδηγήσει σε μπαράζ ανόδου αφού ο Αίας δεν δείχνει διατεθειμένος να χάσει, όμως η κατάκτησή της ήταν εξ αρχής στόχος για τους γηπεδούχους. Από την άλλη πλευρά ο Αστέρας δεν είχε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά τη μεγάλη νίκη απέναντι στους Αγ. Αναργύρους, ηττήθηκε για ακόμη μία φορά τα τελευταία χρόνια στο γήπεδο του Κορφοβουνίου, και θα παλέψει στα εναπομείναντα παιχνίδια για να διατηρηθεί στην 6η θέση.

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν στο 19ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ, όταν από μπαλιά του Νύχτη, οι αμυντικοί του Αστέρα δεν κατάφεραν να βρούνε τη μπάλα για να την απομακρύνουν, και ο Σωκράτης Φώτης που έφυγε απέναντι στον Ζιώβα, τον πλάσαρε στη γωνία για το 1-0. Ακολούθησαν, στο 30' ένα σουτ του Καμηνά από τη γωνία της μεγάλης περιοχής που μπλόκαρε εύκολα ο γκολκίπερ του Αστέρα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, μακρινό σουτ του Χ. Κοντοδήμα πέρασε δίπλα από το παραθυράκι του Ζιώβα. Στο 40' το σουτ του Αλ. Μέγα κατέληξε στην αγκαλιά του Ζιώβα, με τους φιλοξενούμενους, να μην βρίσκουν τις σωστές επιλογές στην αντίπαλη περιοχή, ώστε να απειλήσουν τον Φώτη που μάζεψε εύκολα όλα τα γεμίσματα.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 50ο λεπτό, όταν από κάθετη πάσα του Μάη, ο Γκανιάτσας απέναντι από τον Φώτη σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 71ο λεπτό, ο Μήλιος με δυνατό σουτ από κοντά, είδε τον Φώτη με εντυπωσιακή επέμβαση με το ένα χέρι να βγάζει σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο πρώτο μέρος λίγα λεπτά αργότερα, με τον Παύλο έπειτα από κάθετη πάσα να βγαίνει απέναντι από τον Ζιώβα, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε τον γκολκίπερ του Αστέρα. Και ενώ ο Αστέρας πίεζε στο β' μέρος και προσπαθούσε να φτάσει στην ισοφάριση, από εκτέλεση κόρνερ στο 80ο λεπτό, η μπάλα απομακρύνθηκε προσωρινά, ο Χρήστος Κοντοδήμας πήρε το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής και πλάγια, κατάφερε παρά την προσπάθεια του Ζιώβα, να το νικήσει, και να κάνει το 2-0 για την ομάδα του. Στα υπολειπόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να κατακτούν την 8η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής: Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Πολύζος Αλκίνοος

ΑΟ Κορφοβουνίου: Φώτης Χ., Κοντοδήμας Χ. (89' Νικολάκης), Καραντζάς, Νύχτης, Τάτσης Κ., Ζαφείρης, Καραντζάς Θ., Καμηνάς (60' Κυρούλης), Μέγας Αλ., Παύλος, Φώτης Σ.

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ζιώβας, Υφαντής, Δήμος (81' Βάντζος Ε.), Ζαρκάδας, Αντωνίου (81' Συγίζης), Μάης, Πανέτας Αλ., Γκανιάτσας, Μπάσιος, Κρεμίδας (88' Ντεκούλης Χ.), Μήλιος