Με το δεξί στο πρωτάθλημα ο Αχιλλέας Νεοχωρίου

Πρεμιέρα και νίκη με ανατροπή χθες για τον Αχιλλέα στο Κλειστό του Νεοχωρίου.

Μουδιασμένα ξεκίνησε τον αγώνα ο Αχιλλέας και βρέθηκε να χάνει στην πρώτη περίοδο με 12-16. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με λάθος επιλογές επιθετικά και με την άμυνα να μην μπορεί να περιορίσει τα ατού της Πάργας. Έτσι έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 27-35.

Με το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, το press σε όλο το μήκος του γηπέδου από τους παίκτες του Αχιλλέα άλλαξε την ροή του αγώνα. Με πολλά κλεψίματα και εύκολα καλάθια και σκορ 3ου δεκαλέπτου 31-15, κατάφερε να βρεθεί στο +12, 58-46. Στο 4ο δεκάλεπτο δεν συνάντησε δυσκολία και επικράτησε του ΑΟ Πάργας με 79-68. Γεωργάκης με 33π. Αρχιμανδρίτης με 19π. οι κορυφαίοι για τον Αχιλλέα, χωρίς να υστερεί κανένας από τους 12 που αγωνίστηκαν.

Δεκάλεπτα: 13-16, 27-35, 58-50, 79-68

Αχιλλέας (Κατσίμπρας): Σαπέρας, Μαγγίνας, Χαλκιάς 7(1), Παπαχρήστος, Γιαννάκης 2, Αρχιμανδρίτης 19, Θεοδώρου 8, Γεωργάκης 33(2), Βάρδιας, Σκληβανίτης 6, Κωστακιώτης, Μόσιαλος 4

ΑΟ Πάργας (Κοκόρης): Τάσσης, Νούσης, Γκίκας 7(1), Καρδάνης Α., Παπαδόπουλος 4, Αντωνίου 7, Καρδάνης Κ., Παππάς 12, Ευαγγέλου 12, Τσοβίλης 8, Αυλωνίτης, Καρβούνης 18(3)