«Διπλό» στα Ρόκκα από τον Ακράτητο Ακροποταμιάς

Με ένα προσωπικό γκολ του Κρίκα λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, ο Ακράτητος υποχρέωσε σε εντός έδρας ήττα τον Αστέρα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στην αναμέτρηση, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Δήμου, ο Κώστας εκμεταλλεύτηκε την αναμπουμπούλα στην περιοχή και από κοντά σούταρε, με τον Ευαγγέλου όμως να τον σταματά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν λίγο αργότερα με τον Νίκαρη, όμως αυτός απέναντι από τον τερματοφύλακα δεν πήρε σωστή απόφαση και η μπάλα κατέληξε άουτ. Στα μισά του α' μέρους ο Μπίτζος βγήκε στην πλάτη της άμυνας και μπήκε στην περιοχή, όμως το εναέριο πλασέ που επιχείρησε υπό την πίεση των αμυντικών πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Αστέρας θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στη συνέχεια, όταν ο Σιαφάκας πέρασε κάθετα τη μπάλα στο Νίκαρη, όμως αυτός από θέση τετ-α-τετ είδε τον Τζουμανίκα να αποκρούει το σουτ του, ενώ λίγο αργότερα ο Σιαφάκας από τα όρια της περιοχής είχε ένα πλασέ που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία. Και ενώ όλα προμήνυαν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, στο 44ο λεπτό ο Κρίκας βρέθηκε με τη μπάλα μέσα στην περιοχή και έπειτα από διαδοχικές προσποιήσεις με διαγώνιο σουτ με το αριστερό από πλάγια θέση, έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία, κάνοντας το 0-1 για τον Ακράτητο. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης, καθώς στο β' μέρος ο αέρας που δυνάμωσε αρκετά και οι αμυντικές ενέργειες των δύο ομάδων, δεν έδωσαν την ευκαιρία στους επιθετικούς να έχουν κάποια αξιόλογη τελική.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Παπανίκος Βαγγέλης - Βασίλα Φωτεινή

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ευαγγέλου, Μπαγιώργας Π. (61' λ.τρ. Πανέτας), Μπαγιώργας Ν., Ζαρκάδας, Συγίζης, Γκανιάτσας Χ., Μάης (85' λ.τρ. Καλόγηρος), Μήλιος, Βάντζος Ι., Σιαφάκας (58' Ντεκούλης), Νίκαρης

Ακράτητος Ακροποταμιάς (Μπίτζος Γ.): Τζουμανίκας, Εμιριάν, Κώστας, Σμύρης, Μπίτζος Α., Κοσμάς (76' Τζουβάρας), Τσώλης, Δήμος, Κρίκας (90' Κοντογιάννης), Βαγγελής (88' Φλώρος), Αγγέλης (70' Σεϊμένης Β.)