Βαριά εντός έδρας ήττα για τη Φλωριάδα

Καμία αντίδραση δεν μπόρεσε να προβάλει στη Λευκίμμη η Φλωριάδα, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 0-4.

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε την επίσκεψή της στην Άρτα, η ΑΕ Λευκίμμης αναγκάζοντας τη Φλωριάδα σε βαριά ήττα με 0-4, δείχνοντας ότι πρόκειται για ομάδα με ποιότητα και βάθος στο ρόστερ της. Οι παίκτες του κυρίου Μαγκαφίνη ήταν ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, κόντρα σε μια Φλωριάδα που μοιάζει να περνά σοβαρή αγωνιστική κρίση, και σίγουρα αν θέλει να έχει κάποιο μέλλον στο φετινό Πρωτάθλημα, πρέπει να αλλάξει πράγματα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 4ο λεπτό, με τον Αντωνιάδη να παίρνει την κεφαλιά από φάουλ του Τσιφλίδη, όμως την μπάλα να φεύγει άουτ. Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πήραν συντριπτικά την κατοχή της μπάλας, και απείλησαν για πρώτη φορά στο 11', με το Βαρούχα να σουτάρει και τον Ψαρρά να μπλοκάρει. Στο 23ο λεπτό, ωραίο φάουλ του Κιοσσέ έδιωξε ο Ψαρράς, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς, με το Μητσόπουλο να κάνει το γύρισμα, και τον Τσόφλιο να μην μπορεί από κοντά να βάλει καλά την προβολή. Τελικά, στο 28ο λεπτό, η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα, όταν ο Σελμανάι βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, και με καταπληκτικό αριστερό σουτ, έστειλε την μπάλα στο απέναντι "παραθυράκι" του Ψαρρά, γράφοντας το 0-1. Στο 38ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι "έκρυψαν" την μπάλα, ο Κιοσσές βγήκε στο τετ α τετ, όμως προτίμησε να σπάσει την μπάλα παράλληλα και χάθηκε η ευκαιρία. Τελικά, το 0-2 ήρθε πριν την ανάπαυλα, με τον Κιπτίου να εκμεταλλεύεται κακό διώξιμο του Κακιώνη, να μπαίνει στην περιοχή, και με ωραίο δεξί σουτ να νικά για δεύτερη φορά τον Ψαρρά.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι και μόλις στο 1ο λεπτό, ο Βαρούχας έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και μοίρασε στο Σελμανάι που πλάσαρε στο δοκάρι, για να πάρει το ριμπάουντ ο Βαρούχας και με σουτ στην κενή σχεδόν εστία να γράψει το 0-3. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν κατοχή μπάλας και τη Φλωριάδα να ψάχνει μια ευκαιρία, που βρήκε στο 67' με τον Τσελά να παίρνει την κεφαλιά από φάουλ του Γκανάρα, όμως την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 76ο λεπτό, δυνατό σουτ το Λίμα έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ψαρράς, που δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και τέσσερα λεπτά αργότερα στο ωραιότερο γκολ του παιχνιδιού και σίγουρα ένα από τα κορυφαία της σεζόν στην κατηγορία, το οποίο συνέλαβε όπως φαίνεται πάνω και ο φακός του artagoal.gr. Συγκεκριμένα, ο Τσεβανέδης άλλαξε την μπάλα στον αέρα με τον Κιοσσέ, που τον βρήκε ξανά στην περιοχή πλάγια αριστερά, εκείνος επιχείρησε μονοκόμματο σουτ με εξωτερικό φάλτσο, στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία στο δοκάρι και στα δίχτυα, γράφοντας με ένα ασύλληπτο γκολ το 0-4. Ο υπολειπόμενος χρόνος κύλησε χωρίς κάτι αξιομνημόνευτο, με τη Φλωριάδα να γνωρίζει τη δεύτερη της εντός έδρας ήττα και να αντιμετωπίζει στην επόμενη αγωνιστική τον επίσης ποιοτικό Μακεδονικό Φούφα, έχοντας δύσκολο έργο.

Ακόμα πιο δύσκολο θα καταστεί το έργο της, από το γεγονός πως κατά δήλωσή του στο artagoal.gr με το πέρας του σημερινού παιχνιδιού, ο αρχηγός της ομάδας, Χρήστος Τσιφλίδης, αποχωρεί από την ομάδα, για οικογενειακούς και επαγγλεματικούς λόγους, με το ήδη πολύ μικρό ρόστερ της ομάδος να μικραίνει πλέον επικίνδυνα.

Διαιτητής : Σιντόρης Μάριος (Θεσπρωτίας)  Βοηθοί : Τίκας Δημήτρης (Θεσπρωτίας) - Παπαλαζάρου Γιώργος (Θεσπρωτίας)

ΑΟ Φλωριάδας (Δημητρίου) : Ψαρράς, Ζάχαρης, Γκανάρας, Αντωνιάδης, Κακιώνης, Γκίκα (90' Πανέτας), Γκαναβίας, Τσελά (89' Κασελούρης), Λεκάνης, Τσιφλίδης, Γεωργιάδης

ΑΕ Λευκίμμης (Μαγκαφίνης) : Λέτσος , Σετερεν, Λίμα, Παπαδόπουλος Α., Παπαδόπουλος Α., Κιοσσές, Κιπτίου (81' Λεπενιώτης), Μητσόπουλος (83' Βλάχος), Τσόφλιος (67' Τσεβανέδης), Σελμανάι, Βαρούχας (77' Γαστεράτος)