Με το δεξί στη νέα χρονιά η Φλωριάδα

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Φλωριάδα κόντρα στα Τζουμέρκα, επικρατώντας με 0-6.

Ποδαρικό με το δεξί στη νέα χρονιά έκανε η Φλωριάδα, επικρατώντας χωρίς πρόβλημα του ΑΟΚ Τζουμέρκων με το ευρύ 0-6. Το παιχνίδι ήταν μια επανάληψη του αγώνα του πρώτου γύρου, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να καθαρίζουν το ματς από το πρώτο μέρος, και τον ΑΟΚ να παρουσιάζει το ίδιο πρόσωπο με αυτό του πρώτου μισού της σεζόν, δείχνοντας πως χρειάζονται κάποιες αλλαγές για να βελτιωθεί η εικόνα του. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 3' με το Βασιλάκη να σουτάρει ψηλά από καλή θέση, όμως τελικά το σκορ δεν άργησε να ανοίξει, όταν στο 7ο λεπτό, ο Σπύρου, με ωραία γυριστή κεφαλιά, μετέτρεψε σε γκολ σέντρα του Νικοπολίδη. Το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τη Φλωριάδα, που έφτασε στο 0-2, στο 20ο λεπτό, όταν μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και σέντρα του Αποστόλου, ο Μήτσιος με κεφαλιά δε δυσκολεύτηκε να σκοράρει. Ένα λεπτό μετά, ήρθε το 0-3, με το Σπύρου με σουτ από το ύψος της περιοχής να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ο ίδιος παίκτης, ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 28ο λεπτό, με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, διαμορφώνοντας το 0-4, που ήταν σκορ ημιχρόνου. Σπύρου και Μήτσιος είχαν από μία ακόμη ευκαιρία πριν φύγει το ημίχρονο χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη, όπως ήταν αναμενόμενο ο ρυθμός έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν ωστόσο δύο ακόμη γκολ, δίνοντας διαστάσεις στη νίκη τους. Στο 56ο λεπτό, ο Μήτσιος έπαιξε ωραία το 1-2 με το Σπύρου, και απέναντι από τον Καραμπούλα πλάσαρε εύστοχα για το 0-5. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 65ο λεπτό, ο νεαρός Πανέτας, όταν από πάσα του Σπύρου βρέθηκε απέναντι από τον Καραμπούλα, και τον πλάσαρε ψύχραιμα για το 0-6. Λίγο πριν φύγει το 90λεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα μία φάση για γκολ, όμως ο επίσης νεαρός Άγγελος Οικονόμου πλάσαρε άουτ από καλή θέση. Τα Τζουμέρκα από τη σειρά τους προσπάθησαν να γυρίσουν την μπάλα και είχαν ένα μακρινό σουτ, που ωστόσο δεν ανησύχησε τον Μπίζα που μπλόκαρε, με το 0-6 να παραμένει.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Στούπας Παύλος

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπίζας, Καλαμπούκης, Αντωνίου (51' Οικονόμου Αγγ.), Αποστόλου (62' Οικονόμου Ηλ.), Βασιλάκης, Κατσαρός, Τσίρος (48' Καραδήμας), Νικοπολίδης, Μήτσιος (57' Πανέτας), Μαργαρίτης, Σπύρου

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Παπαχρηστάκης) : Καραμπούλας, Πλεύρης Ε., Κουτρομάνης Ηλ., Κοντοδήμας, Κωνσταντινίδης, Σπανός, Κατσάνος Κ., Κατσάνος Γ., Βόιδαρος, Πλεύρης Ν.