Με το απόλυτο στο ντέρμπι η Αναγέννηση

Η Αναγέννηση Άρτας επικράτησε στην Καμπή με 2-1 επί της ΑΕΚ, έκανε το δέκα στα δέκα, και πηγαίνει στο ντέρμπι με τον Σκουφά που θα διεξαχθεί το επόμενο Σάββατο (1/12) στο Κομπότι, χωρίς βαθμολογική απώλεια.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο 17ο λεπτό, με τον Παπακίτσο από θέση τετ-α-τετ να σουτάρει και τον Μπόλη να αποκρούει σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Παπαρούνης βρήκε τον Σιδηρόπουλο, ο οποίος από τα όρια της μεγάλης περιοχής με όμορφο γυριστό ψαλιδάκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μπόλη, κάνοντας το 0-1. Στο α' μέρος η Αναγέννηση είχε ακόμα ένα καλό σουτ με τον Κατσαρό και μία γυριστή κεφαλιά του Ασπροποταμίτη που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 62ο λεπτό, όταν μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Παπαρούνη, ο Ασπροποταμίτης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Σταμούλης είχε ένα καλό σουτ που έφυγε μόλις άουτ, για να μειώσει στη συνέχεια η Καμπή σε 1-2, όταν στο 73ο λεπτό και έπειτα από λάθος της άμυνας ο Μουστακλής έφυγε μόνος του απέναντι από τον Γεροδήμο και πλάσαρε σωστά. Μάλιστα, στο 89ο λεπτό, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να τσιμπήσουν βαθμό από την Αναγέννηση αλλά δεν είχαν υπολογίσει στο Γεροδήμο, ο οποίος με σωτήρια επέμβαση σε κοντινό σουτ του Στέργιου κράτησε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Στις καθυστερήσεις πάντως ήταν η σειρά της Αναγέννησης να χάσει μεγάλη ευκαιρία για ένα τρίτο τέρμα, όταν δυνατό σουτ του Σταμούλη σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ ο Τσελά στο ριμπάουντ έκανε νέο σουτ με τον Μπόλη να αποκρούει.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί: Νούσιας Οδυσσέας - Πολύζος Κωνσταντίνος

ΑΕ Καμπής (Μπακόλας): Μπόλης, Στέργιος, Ντούπης, Μπεζεβέγκης, Παππάς, Βλάρας (72' Κωστάκος), Μαγγίνας, Μπιρμπίλης, Τσιγαρίδας (63' Δήμος), Σταμάτης Σ., Μουστακλής

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Γεροδήμος, Θεοδώρου, Μανοδήμος, Παπαρούνης, Γιαννούλης, Σταμούλης, Κραμπής, Κατσαρός (69' Τσελά), Ασπροποταμίτης (88' Αβραμίδης), Παπακίτσος (93' Ρίζος), Σιδηρόπουλος (73' Γεωργούλας)

Photo credit: facebook.com/AnagennisiArtas