Με ανατροπή στη Φιλοθέη το τρία στα τρία για την Αναγέννηση

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0, η Αναγέννηση κατάφερε να κάνει την ανατροπή, να επικρατήσει με 2-1 του ΑΟ Φιλοθέης που έχασε πέναλτι στο τέλος, και να πετύχει το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα.

Δύσκολα επικράτησε επί της Φιλοθέης εκτός έδρας η Αναγέννηση, με τους γηπεδούχους οι οποίοι προηγήθηκαν στην αναμέτρηση, να χάνουν σπουδαία ευκαιρία να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας στα τελευταία λεπτά από την άσπρη βούλα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με σουτ του Μαργαρίτη το οποίο πέρασε λίγο άουτ, ενώ από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ασπροποταμίτη, ο Αθανασίου απέκρουσε δύσκολα. Οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους είδαν τον Καλεύρα να μην προλαβαίνει να βρει για λίγο τη μπάλα,  έπειτα από παράλληλη πάσα του Βασιλάκου, όμως στο 28ο λεπτό ο Καλεύρας με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Η Αναγέννηση κατάφερε να απαντήσει στο γκολ των γηπεδούχων σχετικά γρήγορα στην επανάληψη, όταν ο Ασπροποταμίτης έβγαλε ασίστ στον Σιδηρόπουλο και ο υψηλόσωμος επιθετικός δεν λάθεψε και με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Αθανασίου απέκρουσε στη γωνία του σουτ του Παπακίτσου, με τον Καλεύρα λίγο αργότερα να μην προλαβαίνει και πάλι παράλληλη μπαλιά του Βασιλάκου. Τελικά, στο 75ο λεπτό από δυνατό βολέ του Μπακόλα, ο Σιδηρόπουλος πήρε την κεφαλιά, ο Αθανασίου απέκρουσε προσωρινά και ο Ρίζος που πήρε το ριμπάουντ πέτυχε το 1-2. Οι παίκτες της Φιλοθέης έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Αναγέννηση στο 88ο λεπτό, όταν ο Καραγιάννης ανατράπηκε από τον Γιαννούλη κερδίζοντας πέναλτι. Όμως, ο Βασιλάκος που ανέλαβε να το εκτελέσει, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια και έπειτα από αναμπουμπούλα η μπάλα έφτασε ξανά στον Βασιλάκο που από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Στούπας Παύλος - Βασίλα Φωτεινή

ΑΟ Φιλοθέης (Καυκιάς): Αθανασίου, Ζώης Θ., Διαμάντης (78' Τασούλας), Ευθυμίου, Γεωργακόπουλος, Βασιλάκος, Καραχάλιος Αρ., Γιαννούλης, Κατσιγιάννης, Καλεύρας (83' Ζώης Δ.), Καραγιάννης

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας Α.): Μπακόλας, Χεμπέγια, Μανοδήμος, Κραμπής, Γιαννούλης, Ρίζος, Κατσαρός (46' Παπακίτσος), Ασπροποταμίτης (87' Θεοδώρου Ε.), Γκαρτζώνης (27' Σταύρου), Μαργαρίτης (58' Αβραμίδης), Σιδηρόπουλος