Με 35άρι του Δημητρίου ο Πύρρος πέρασε από την Πάργα

Με νίκη έφυγε από την Πάργα η αντρική ομάδα του Πύρρου, σε ένα παιχνίδι που ήταν καθαρά επιθετικό.

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο με επιμέρους σκορ 20-21, ενώ στην συνέχεια ο Πύρρος ξέφυγε με 20-28, για να κλείσει όμως το ημίχρονο με ισοπαλία 39-39. Στο 3ο δεκάλεπτο η Πάργα ξεκίνησε καλύτερα και με 3/3 τρίποντα στις πρώτες επιθέσεις ξέφυγε 9 πόντους, ενώ έφτασε την διαφορά μέχρι τους 15 (55-40). Τότε ο Πύρρος αντέδρασε και μείωσε στο τέλος 64-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αρτινή ομάδα ανέβασε απόδοση, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 35ο λεπτό (70-70), ξέφυγε 75-81 στο 38ο λεπτό, η Πάργα μείωσε 86-88, αλλά δύο βολές του Πύρρου, διαμόρφωσαν στα 2 δευτερόλεπτα το τελικό 86-90.

Για τον Πύρρο κορυφαίος ήταν ο Δημητρίου σε άμυνα και επίθεση, όπου πέτυχε 35 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία του Λώλου για 35 λεπτά στη θέση του ψηλού με 17 πόντους. Οργανωτικά ως πλέι μέικρερ ο Χίντζιος ήταν άψογος και καταλυτική η βοήθεια των νεαρών Γιαννάκη (6/6 βολές στο τελευταίο 2λεπτο) και του 14χρονου Σκορδή (τρομερή ενέργεια στην τελευταία περίοδο). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καρβούνης με 22 π., με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο, και ο Παππάς, επίσης με 22 π. που σχεδόν μόνος του κράτησε την Πάργα στο παιχνίδι το 4ο δεκάλεπτο.

Διαιτητές: Τσώλης - Γαλήνας Χ.

Δεκάλεπτα: 20-21, 39-39, 64-54, 86-90

ΑΟ Πάργας (Κοκκόρης): Τζάλλας 5, Παπαβασιλείου 16(1), Αυλωνίτης 11(1), Γκίκας, Παππάς 22(3), Λένας 4, Τσοβίλης 6, Καρβούνης 22(5)

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σαπρίκης, Χίντζιος 11, Γιαννάκης, 18, Κάλλης 2, Σκορδής 2, Λιάπατας 1, Λώλος 17, Κότσικας 1, Οικονομίδης 3(1), Δημητρίου 35(2)