Ματς-καρμπόν με τον Άρη και ήττα στις καθυστερήσεις για τον Καραϊσκάκη Κ19

Ψυχρολουσία στις καθυστερήσεις για την ομάδα Νέων του Καραϊσκάκη, που αν και δημιούργησε αρκετές φάσεις για γκολ, γνώρισε την ήττα στις καθυστερήσεις με 0-1.

Δε δικαιώθηκε η προσπάθεια των παικτών της ομάδας Κ19 του Καραϊσκάκη κόντρα στην αντίστοιχη του Απόλλωνα Πόντου, καθώς αν και δημιούργησαν αρκετές φάσεις για γκολ ειδικά στο πρώτο μέρος, αρκούσε μια εξαιρετικά εκδηλωμένη κόντρα στις καθυστερήσεις για τους φιλοξενούμενους, για να πάρουν τη νίκη, με 0-1. Στο 7ο λεπτό ήρθε η πρώτη φάση του ματς, με το Μαργώνη να δοκιμάζει ωραίο σουτ έξω από την περιοχή και τον Παπουτσή να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, μετά από ωραία ανάπτυξη της αρτινής ομάδας, η μπάλα έφτασε στον Καψάλη που σέντραρε στον Καζέλη, που ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι, προτίμησε να σπάσει την μπάλα παράλληλα και όχι να πλασάρει, με την ευκαιρία να περνά ανεκμετάλλευτη. Στο 13ο λεπτό, ήρθε η σπουδαιότερη στιγμή στο ματς, με τον Κούση να γυρίζει το σώμα του και να σουτάρει, τον Παπουτσή να αποκρούει ασθενώς, στρώνοντας ουσιαστικά την μπάλα στον Καζέλη, σε κενή εστία, με τον τελευταίο να μην πηγαίνει δυναμικά στη φάση και να πλασάρει πάνω από τα δοκάρια. Δέκα λεπτά αργότερα, νέα εξαιρετική στιγμή για τον Καραϊσκάκη, όταν ο Καψάλης ζύγισε το πόδι του και έπιασε εξαιρετικό σουτ από τα 25 μέτρα, με την μπάλα όμως να φεύγει δίπλα από το "παραθυράκι" του Παπουτσή. Οι φιλοξενούμενοι στη μόνη τους καλή φάση στο πρώτο μέρος, άλλαξαν ωραία την μπάλα στον κενό χώρο στο 32', με τον Ντραγάνη που έγινε τελικός αποδέκτης να σουτάρει βιαστικά έξω από την περιοχή, και την μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στην επανάληψη, ο Απόλλωνας ισορρόπησε το παιχνίδι, ενώ έδειχνε όσο περνούσε η ώρα να πατά καλύτερα στο γήπεδο, με λιγότερη κούραση και πιο καθαρή σκέψη. Στο 49ο λεπτό, σουτ του Δουφάκη μέσα από την περιοχή μπλόκαρε δύσκολα ο Μπούκας, ενώ στο 60', νέο σουτ του Ντραγάνη, έβγαλε σε κόρνερ στο "Γ" της εστίας του και πάλι ο Μπούκας. Στην πρώτη και μοναδική φάση για τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος, ο Μαργώνης έκανε ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Καζέλης πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα όμως να περνά δίπλα από την αντίπαλη εστία. Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα έληγε ισόπαλο, ο Απόλλωνας που έψαχνε την κόντρα επίθεση, βρήκε αυτό που έψαχνε, όταν ο πολύ καλός Δαμουλάκης μοίρασε στην περιοχή στον Κύρτζο κι αυτός με τη σειρά του στον ακούραστο Δαλιανόπουλο που βρέθηκε σε θέση φορ, και πλάσαρε εύστοχα τον Μπούκα, σκοράροντας, για το 0-1 και χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Άσχημο αποτέλεσμα για την αρτινή ομάδα, που θα μπορούσε να θεωρήσει κέρδος την εμφάνιση κάποιων παιδιών, όπως του Χρούσιελ, που ήταν εμφανές καθ' όλη τη διάρκεια του ματς, πως είναι σε ανώτερο επίπεδο από συμπαίκτες και αντιπάλους.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Μάνος Δημήτρης - Νούσιας Οδυσσέας

Καραϊσκάκης (Σφήκας Δ.) : Μπούκας, Καψάλης, Χρούσιελ, Μήτσιος (68' Κρίκας), Μπάχα,  Βασίλας, Καζέλης (78' Ζοτάι), Χίσο (85' Μάρκος), Κούσης, Μαργώνης (92' Δίπλας), Βλάχος

Απόλλων Πόντου : Παπουτσής, Δαλιανόπουλος, Λαζαρίδης, Κύρκου, Μπιλής, Τούλης, Δαμουλάκης, Μπακαλούδης (78' Κιοσέ), Ντραγάνης, Προκοπίου (84' Φράγκος), Δουφάκης (70' Κύρτζος)