Λύτρωση στο τέλος και κορυφή για Κλειδί!

Χάρη σε ένα γκολ του Μανιφάβα στο 86', το Κλειδί έφυγε με "διπλό" κορυφής από το Κομπότι.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο ΑΟ Κλειδίου, που επικράτησε πολύ δύσκολα του Σκουφά Κομποτίου, με 0-1, χάρη σε ένα γκολ του Βαγγέλη Μανιφάβα στο 86ο λεπτό. Με τη νίκη αυτή, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και πάλι στην πρώτη θέση, εκμεταλλευόμενοι την ισοπαλία του Ξηροβουνίου κόντρα στην ΑΕΚΠ. Στο πρώτο μισό, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί, και είχαν δύο καλά σουτ των Κατσαρού και Αντωνίου, που πέρασαν όμως άκαρπα. Στο 25ο λεπτό, σουτ του Μπαλαδήμα εξουδετέρωσε ο Λουκούμης, ενώ για το Σκουφά, απείλησε σε δύο περιπτώσεις ο Κούσης, με τις προσπάθειές του όμως να καταλήγουν πάνω από τα δοκάρια. Στο 35ο λεπτό, ήρθε η σημαντικότερη φάση του ημιχρόνου, με το Δράκο να νικιέται από κοντά από το Λουκούμη, και τον Π. Δήμο στην επαναφορά να μην μπορεί να τελειώσει τη φάση και το 0-0 να παραμένει.

Στο δεύτερο μέρος, το Κλειδί άγγιξε το γκολ στο 55ο λεπτό, σε μια πολύ περίεργη φάση, όταν ο Μίγδος πλάσαρε στο δοκάρι, η μπάλα βρήκε στο Λουκούμη και κατέληξε στο άλλο δοκάρι για να μπλοκάρει τελικά ο νεαρός γκολκίπερ του Κομποτίου. Στο 62ο λεπτό, ο  Μίγδος πήρε την κεφαλιά, όμως ο Λουκούμης έδιωξε και πάλι, ενώ στο 69ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μαλτέζου. Παρ' ότι με δέκα ο Σκουφάς θα μπορούσε να έχει σκοράρει σε δύο περιπτώσεις, με το φάουλ του Παπαγιάννη στο 72' να σταματά στο δοκάρι, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Παπαδόπουλος βρέθηκε φάτσα με τον Κανταρέλη που όμως το νίκησε. Το Κλειδί, στο 78ο λεπτό, είχε ένα καλό φάουλ με το Δήμο που σταμάτησε και πάλι στο Λουκούμη, για να φτάσει τελικώς, στο πολυπόθητο νικητήριο τέρμα, στο 86ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κατσαρού και πρώτη κεφαλιά του Μίγδου, ο Βαγγέλης Μανιφάβας σκόραρε με κοντινό σουτ, γράφοντας το 0-1, και χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του, αφού στα τελευταία λεπτά του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι.

Διαιτητής : Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Πολύζος Κώστας

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Λουκούμης, Παπαγιάννης, Μαλτέζος, Κασελούρης Κ., Κασελούρης Π. (46' Δάσκαλος), Νάσο, Μασκλαβάνος, Καραδήμας, Παπαδόπουλος, Κούσης, Δήμου

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Κανταρέλης, Χάρος, Μανιφάβας Β., Μπαλαδήμας Γ. (75' Φελέκης), Πέτσας, Κατσαρός Σ. (87' Κατσαρός Φ.), Δήμος Π., Βασιλάκης, Δράκος, Αντωνίου, Μίγδος