Λύτρωση στο 94' για τη Δόξα

Χάρη σε ένα γκολ του Σιλιόγκα στις καθυστερήσεις, η Δόξα επικράτησε δύσκολα των Φιλελλήνων με 2-1.

Η βαριά ήττα από τη Μέλισσα στην προηγούμενη αγωνιστική φαίνεται πως θύμωσε τους παίκτες των Φιλελλήνων, που έφτασαν μια ανάσα να πάρουν θετικό αποτέλεσμα από μια δύσκολη έδρα. Ένα γκολ ωστόσο του Σιλιόγκα στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη στη Δόξα που παραμένει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Μόλις στο 3ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, δείχνοντας πως θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα, όταν ο Σιλιόγκας πάτησε την μπάλα, και ο επερχόμενος Καλόγηρος με σουτ έγραψε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν αξιοπρεπώς στον αγωνιστικό χώρο, διεκδικώντας κάτι από το ματς και στο 67ο λεπτό, έφτασαν στην ισοφάριση όταν σε κόντρα επίθεση, ο Ροβίνας βρήκε το Γεωργή και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και έφτασαν κοντά στο γκολ με τους Θανάση, Βασιλάκη και Σιλιόγκα να μην καταφέρνουν να σκοράρουν, ενώ οι Φιλέλληνες είχαν μια κόντρα με αξιώσεις, με το Σιαπάτη όμως να κόβεται από την άμυνα. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 94ο λεπτό, όταν ο Θανάσης έκανε την κούρσα από δεξιά, σέντραρε και ο Σιλιόγκας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 2-1 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς από τους γηπεδούχους. Η Δόξα τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη, του σκόρερ του πρώτου γκολ, Καλόγηρου.

Διαιτητής : Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί : Στούπας Παύλος - Βαρέλης Βασίλης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νίκου, Δήμος (71' Αράπης), Τσιγαρίδας, Κάλλιας, Στέργιος (86' Οικονόμου), Τυρολόγος, Αναγνώστου, Καλόγηρος, Θανάσης, Βελαέτης (21' Τάγκας-63' Βασιλάκης), Σιλιόγκας

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Παπαχαρίσης, Μπίζας, Ζάμπας (46' Πούλιος), Τσουρης, Σταμάτης, Τσέτσος (46' Κατέρος), Ροβίνας (82' Γούλας), Γεωργής, Κώστας (46' Σιαπάτης), Βάσιος, Κώτσης