Λύτρωση στο 87' για το Κλειδί στη Φιλοθέη

Χάρη σε ένα γκολ του Κολιοκώστα στο 87', το Κλειδί πέρασε από τη Φιλοθέη, με 0-1.

Σε ένα πολύ δυνατό ματς, με εντάσεις, πολλές κάρτες και σκληρές μονομαχίες, το Κλειδί κατάφερε να αποδράσει από την έδρα της Φιλοθέης, χάρη σε γκολ του Κολιοκώστα, που αποδείχτηκε χρυσή αλλαγή του Αχιλλέα Μανιφάβα. Στο 5ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν, όμως το σουτ του Μπαλάφα σταμάτησε στον Κανταρέλη. Ο ίδιος παίχτης προσπάθησε εκ νέου να σκοράρει τρία λεπτά αργότερα, όμως ο γκολκίπερ του Κλειδίου ήταν και πάλι σταθερός. Στο 11', οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το Φελέκη να βρίσκει χώρο και να σουτάρει λίγο άουτ. Στο 40ο λεπτό, ο Δράκος βρήκε ωραία το Δήμο που σούταρε από κοντά, όμως ο Κατσαντούλας έδιωξε σε κόρνερ. Στο 45ο λεπτό, μετά από στημένη φάση, η μπάλα έφτασε στον Μπαλαδήμα που έπιασε ωραίο σουτ, όμως και πάλι ο Κατσαντούλας έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος, το Κλειδί προσπάθησε να βρει ένα γκολ, όμως η Φιλοθέη από τη μεριά της είχε μια πολύ καλή στιγμή, από κόρνερ του Καραγιάννη, με τον Κατσιγιάννη να παίρνει την κεφαλιά που έφυγε λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια ήταν πιο απειλητικοί, και αφού δημιούργησαν φάσεις με Φελέκη, Δράκο και Μίγδο, έφτασαν στο γκολ στο 87ο λεπτό, όταν ο Κολιοκώστας υποδέχτηκε την πάσα του Φελέκη και από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε στα δίχτυα, για το τελικό 0-1. Οι γηπεδούχοι έσπευσαν να κάνουν γρήγορα σέντρα, με το Σιαπέρα να σκοράρει από μακριά, όμως ο κύριος Σαρλής ακύρωσε το γκολ καθώς δεν είχε σφυρίξει, μέσα σε πολύ έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά της Φιλοθέης. Το σκορ δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, και το Κλειδί, που ολοκλήρωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής για καθυστέρηση του Δήμου, ανέβηκε προσωρινά στην πρώτη θέση, με τη Φιλοθέη, μετά τη σημερινή νίκη του Παναγροτικού και με ορατό το ενδεχόμενο υποβιβασμού της Αναγέννησης, να μπαίνει σε περιπέτειες υποβιβασμού.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, μια φάση στο ημίωρο του αγώνα, όταν ο Μίγδος βγήκε σε θέση τετ α τετ, και με αντίπαλό του στο έδαφος, σε μια θαυμαστή ένδειξη fair play, έβγαλε την μπάλα εκτός, αντί να εκτελέσει.

Διαιτητής : Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί : Αλευρή Κων/να - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας) : Κατσαντούλας, Ζώης (74' Γκότσε), Ευθυμίου, Κατσιγιάννης, Τολιάκης, Τσιάπαλης, Τσώλης, Παππάς (81' Σιαπέρας), Μπαλάφας, Καραγιάννης, Κύρκος

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Κανταρέλης, Χάρος, Μανιφάβας Β. (79' Μανιφάβας Αχ.), Δήμος Π., Πέτσας, Κατσαρός, Φελέκης, Μπαλαδήμας, Δράκος (68' Κολιοκώστας), Αντωνίου, Μίγδος