«Λευκή» ισοπαλία με ΑΟΚ Κέρκυρα για την Κ19

Ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0) έληξε ο εντός έδρας αγώνας της ομάδας Νέων της ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας με την αντίστοιχη ομάδα του ΑΟΚ Κέρκυρα, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League Νέων.

Στην αναμέτρηση που έγινε στο δημοτικό γήπεδο Κωστακιών Άρτας, η αρτινή ομάδα πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, αλλά έχασε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει και να πανηγυρίσει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στο 5ο λεπτό οι Νέοι του Δημήτρη Σφήκα έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Μαργώνης έβγαλε ωραία σέντρα στον Ροβίνα, αυτός σούταρε, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων και στην επαναφορά ο νεοαποκτηθέν Κασίμης σημάδεψε το δοκάρι. Προς το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕ Καραϊσκάκης είχε νέα σημαντική ευκαιρία με τον Καζέλη.

Στην επανάληψη και στο 58ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν και δεύτερο δοκάρι σε σουτ του Κούση, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μαργώνη. Στο 85' ο Κούσης έχασε νέα ευκαιρία, ενώ στο 94ο λεπτό ο Ροβίνας βρέθηκε αφύλακτος μέσα στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να πασάρει δίπλα του στον Μαργώνη, με την μπάλα να βρίσκει σε λακκούβα του γηπέδου και να δίνει την ευκαιρία στον αντίπαλο πορτιέρο να την μπλοκάρει και να διατηρήσει έτσι το 0-0.

Μετά το τέλος της σημερινής αναμέτρησης, η υπεύθυνη της ομάδας Νέων αλλά και των ακαδημιών της ΠΑΕ, Μαρία Γούση, έκανε την παρακάτω δήλωση: «Θα ήθελα να δώσω πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για την μεγάλη προσπάθεια που έκαναν και σήμερα. Τα έως τώρα αποτελέσματα αλλά και η βαθμολογική θέση που βρίσκεται η ομάδα μας σίγουρα την αδικούν. Έχουμε χάσει πολλούς βαθμούς είτε στα τελευταία λεπτά είτε καθαρά από ατυχία. Η δουλειά τόσο στην ομάδα Νέων (Κ19) όσο και στις ακαδημίες της ΑΕ Καραϊσκάκης συνεχίζεται, με στόχο να έχουμε ακόμα καλύτερα αποτελέσματα».

Διαιτητής: Στεφάνου (Θεσπρωτίας)  Βοηθοί: Παπαλαζάρου (Θεσπρωτίας) - Ράπτης (Θεσπρωτίας)

Κ19 Καραϊσκάκης (Σφήκας): Μπούκας, Θεμελής, Μήτσιος, Παππάς Δ., Κούσης, Ροβίνας, Αρτέμης, Τσίρκας (72΄ Μπενέκας), Καζέλης (67΄ Ευαγγέλου), Μαργώνης, Κασίμης