Εντυπωσιακή νίκη του Καλοβάτου!

Στο αποτέλεσμα της αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός Καλοβάτου επικράτησε του Απόλλωνα με 4-1.

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός Καλοβάτου, κόντρα στον Απόλλων Γλυκορίζου, με 4-1, πετυχαίνοντας προφανώς τη νίκη της αγωνιστικής, αφού λίγοι θα περίμεναν τέτοια ευρεία νίκη των γηπεδούχων, κόντρα στον αξιόμαχο Απόλλωνα που διεκδικεί είσοδο στα μπαράζ. Στο 30ο λεπτό, ο Νίκαρης βρήκε ωραία στον κενό χώρο το Θεμελή και εκείνος τελείωσε εύστοχα τη φάση για το 1-0 των γηπεδούχων. Από τη μεριά του ο Απόλλων απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, όταν ο Γρύλλης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ όμως νικήθηκε από το Σάλλα. Στο 35', ο Κωλέτσος σέντραρε για το Νίκαρη που νικήθηκε όμως από τον Ντεκούλη.

Στην επανάληψη, ο Απόλλωνα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και έκανε γρήγορα το 1-1, με τον Παππά να εκμεταλλεύεται ασυνεννοησία της άμυνας του Καλοβάτου και με πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο δεύτερο μισό και έφτασαν κοντά στο 1-2 στο 58ο λεπτό, με τον Καφαλή να βγαίνει απέναντι από το Σάλλα, ο οποίος όμως κράτησε το ματς στο 1-1. Στο 65ο λεπτό, ο Απόλλωνας έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω δεύτερης κίτρινης στο Χαϊντάρι, σε ένα κομβικό χρονικό σημείο του ματς, καθώς το ήλεγχε μέχρι εκείνη τη στιγμή. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν γρήγορα το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, καθώς στο 72ο λεπτό, ο Κωλέτσος έκανε το μπάσιμο και έσπασε για το Νίκαρη, που έγραψε το 2-1. Στο 77ο λεπτό, ο Κωλέτσος από δημιουργός έγινε σκόρερ, όταν έγινε κάτοχος της μπάλας από πάσα του Σμύρη στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε για το 3-1. Στο 88ο λεπτό, ο Απόλλωνας έμεινε και με 9 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γιάννενα, κάτι που αξιοποίησε ο Καλόβατος, διευρύνοντας κι άλλο το προβάδισμά του και διαμορφώνοντας το τελικό 4-1, στις καθυστερήσεις, με τον Μπαλάφα να εκμεταλλεύεται παράλληλη μπαλιά και να σκοράρει.

Διαιτητής : Παπαδημητρίου Δονάτος  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Βάτος Παναγιώτης

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.) : Σάλλας, Τζίμας (57' Τσόγκας Χ.), Τζώρας, Σαλτογιάννης, Κωλέτσος Π. (65' Μπαλάφας), Κιούρα, Τόλης, Παύλου, Νίκαρης (85' Θεμελής Γ.), Θεμελής Π. (58' Σμύρης), Κωλέτσος Αχ.

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Ντεκούλης, Τριαντάφυλλος, Καφαλής, Κατσιγιάννης, Μπαλαδήμας (46' Κορέλης), Γιώτης (73' λ.τρ. Νούτσος), Χαϊντάρι, Δήμος (70' Δήμητσας), Γιάννενας, Παππάς, Γρύλλης (60' Γρηγορίου)