Κυπελλούχος η Αναγέννηση σε ματς διαφήμιση! (pics)

Μετά από ένα ματς που τα είχε όλα, η Αναγέννηση επικράτησε στην παράταση με 2-1 της Δόξας, και κατέκτησε το Κύπελλο ΕΠΣΑ "Ηλίας Στύλιος".

Το 10ο της Κύπελλο κατέκτησε η Αναγέννηση, που επικράτησε με 2-1 στην παράταση της Δόξας, σε ένα όμορφο ματς, που παρακολούθησε πολύς κόσμος, πολύ περισσότερος από εκείνο της Τετάρτης, που έκρινε τον Πρωταθλητή. Οι νικητές, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν το παιχνίδι, και να κατακτήσουν το τρόπαιο ενός θεσμού, που φέτος διεξήχθη στη μνήμη του αδικοχαμένου ποδοσφαιριστή του ΑΟΚ Τζουμέρκων, Ηλία Στύλιου, με τον αδελφό του να παραλαμβάνει πλακέτα αλλά και μια φανέλα της ΕΠΣΑ, στο ημίχρονο του τελικού. Πριν την έναρξη του ματς, οι γηπεδούχοι τίμησαν τον ποδοσφαιριστή τους, Χρήστο Σιδηρόπουλο, που ισοβάθμησε στην πρώτη θέση των σκόρερς με τον Περικλή Σιλιόγκα. Πλέον, για την Αναγέννηση δεν υπάρχει πολύς χρόνος για πανηγυρισμούς, αφού σύντομα ξεκινά η δύσκολη διαδικασία των play-off ανόδου, όπου το επίπεδο είναι σαφώς υψηλότερο από αυτό της Άρτας, ωστόσο η ιστορία της Αναγέννησης απαιτεί η ομάδα να κυνηγήσει την άνοδο στη Γ' Εθνική. Όσον αφορά τους ηττημένους, η Δόξα τελειώνει τη χρονιά με δύο χαμένους τελικούς σε λίγες ημέρες, ωστόσο αυτό δεν πρέπει να απογοητεύει τους ποδοσφαιριστές και τους ανθρώπους της, αφού η ομάδα τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει στάτους και πρωταγωνιστεί σταθερά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η πρώτη τελική ανήκε στη Δόξα, στο 9ο λεπτό, με το μακρινό σουτ του Παπαλάμπρη να φεύγει ψηλά άουτ, για να απαντήσει η Αναγέννηση με μια κεφαλιά του Σιδηρόπουλου, δύο λεπτά αργότερα, από κόρνερ του Χρηστογιάννη, που μπλόκαρε ο Νάσης. Η Αναγέννηση σε μια παρόμοια φάση, στο 16ο λεπτό, απείλησε εκ νέου, με την κεφαλιά του Σιδηρόπουλου από νέο κόρνερ του Χρηστογιάννη, να αναγκάζει το Νάση να πέσει για να μπλοκάρει. Στο 25ο λεπτό, η "Α" είχε νέα τελική, με το Σιδηρόπουλο να κάνει γύρισμα στην περιοχή, όμως το σουτ του Μουσιωτίτσα να είναι αδύναμο, για να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα, ξανά ο Νάσης. Η Δόξα στο 27ο λεπτό, κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μπαλαδήμας εκτέλεσε ωραία απευθείας φάουλ, ο Νικολαΐδης απόκρουσε δύσκολα, ο Πατσαβούρας πήρε το ριμπάουντ, σημάδεψε το δοκάρι, όμως ο Κάλλιας μπήκε στη φάση και έσπρωξε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-1. Η Αναγέννηση προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, όμως μέχρι την ανάπαυλα, οι φάσεις ήταν περιορισμένες, με τη Δόξα να έχει στο 42ο λεπτό, ένα φάουλ από πλάγια, με τον Μπασιούκα, που μπλόκαρε ο Νικολαΐδης. Ένα λεπτό αργότερα, η Αναγέννηση είχε ένα αρκετά καλό σουτ από μακριά, του Παππά, που πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Νάση, με το 0-1 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου 45λέπτου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έψαξαν την ισοφάριση, αγγίζοντας το γκολ στο 51ο λεπτό, όταν ο Χρηστογιάννης από πολύ πλάγια θέση, επιχείρησε φοβερή εκτέλεση φάουλ με το εξωτερικό, με την μπάλα να μην του κάνει τη χάρη και να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μπασιούκας βρήκε χώρο στην κόντρα επίθεση, και μετά από απανωτές προσποιήσεις δοκίμασε το σουτ, όμως ο Νικολαΐδης με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε στη γωνία του. Η Αναγέννηση στο 58ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα, όταν μετά από βαθιά μπαλιά, ο Τυρολόγος δεν καθάρισε τη φάση, η μπάλα έφτασε στο Χρηστογιάννη, που από πλάγια βρήκε ωραία τον Αλ. Παπακίτσο, που με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, έγραψε το 1-1. Οι γηπεδούχοι με ανεβασμένη ψυχολογία, έψαξαν και δεύτερο γκολ, και στο 67ο λεπτό είχαν σημαντική ευκαιρία, όταν μετά από ωραία μπαλιά του Αλ. Παπακίτσου, ο Σιδηρόπουλος πλάσαρε από τα όρια της περιοχής, με το Νάση να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ στη γωνία του. Η Δόξα ηρέμησε το παιχνίδι, ισορροπώντας με τις φάσεις να είναι στη συνέχεια πολύ περιορισμένες. Στο 83ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλέψουν ψηλά την μπάλα, που κατέληξε στο Σιλιόγκα, το σουτ το οποίου όμως έφυγε αρκετά άουτ. Η κανονική διάρκεια του αγώνα, ολοκληρώθηκε χωρίς να υπάρξει κάτι το συνταρακτικό, με την "Α" να έχει κάποιες στημένες φάσεις που πέρασαν ανεκμετάλλευτες, με το 1-1 να παραμένει και τις δύο ομάδες να οδηγούνται σε ημίωρη παράταση.

Η Αναγέννηση στο πρώτο μέρος της παράτασης ήταν η πρώτη που απείλησε, στο 94ο λεπτό, με το Χρηστογιάννη να εκτελεί επικίνδυνο συρτό φάουλ, και τον Μπιθυκούκη να βάζει την προβολή, με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Στη συνέχεια ακολούθησε ένα πεντάλεπτο-φωτιά με τις δύο ομάδες να απειλούν εκατέρωθεν. Στο 96ο λεπτό, ο Χρηστογιάννης βρήκε κάθετα τον Αλ. Παπακίτσο που βγήκε σε θέση τετ α τετ, με το Νάση να το νικά με διπλή προσπάθεια, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Σιλιόγκας βρήκε με κεφαλιά τον Μπαλαδήμα, που από θέση τετ α τετ και πιεζόμενος από τον Καλιακάτσο, νικήθηκε από το Νικολαΐδη με τα πόδια. Η Αναγέννηση στην αμέσως επόμενη φάση έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ, όταν από σέντρα του Δ. Παπακίτσου, ο Χρηστογιάννης εντελώς αμαρκάριστος σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων, με τη Δόξα να αγγίζει το γκολ, στο 100ο λεπτό, όταν ο Κάλλιας έπιασε εξαιρετικό βολέ από τα όρια της περιοχής, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Νικολαΐδη. Στο 102ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα, ο Σιλιόγκας βρήκε τον Μπασιούκα, που σούταρε όμως αρκετά άστοχα από τα όρια της περιοχής. Η Αναγέννηση απείλησε με τη σειρά της στο τέλος του πρώτου μέρους της παράτασης, με το Σιδηρόπουλο να πιάνει γυριστή κεφαλιά από φάουλ του Ασπροποταμίτη, όμως το Νάση να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους της παράτασης, η Αναγέννηση μπήκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, όταν ο Αλ. Παπακίτσος έγινε κάτοχος της μπάλας από αριστερά, συνέκλινε και σούταρε δυνατά, με το Νάση να αποκρούει ασθενώς και την μπάλα να πηγαίνει προς την εστία. Στη συνέχεια, ο τερματοφύλακας της Δόξας μπλόκαρε τη μπάλα, όμως ο βοηθός έφυγε για τη σέντρα, κρίνοντας πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή, σε μια δύσκολη φάση, που έφερε και τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, με το 2-1 ωστόσο, να είναι γεγονός. Η Δόξα προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να ισοφαρίσει για να οδηγήσει το ματς στα πέναλτι, με τον Μπασιούκα, στο 115' να έχει ένα μακρινό σουτ, που πέρασε δίπλα από την εστία. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με το Σιδηρόπουλο να γυρίζει στην άμυνα για να βοηθήσει με τις ψηλές μπάλες, και την Αναγέννηση να κρατά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Σιατή το υπέρ της 2-1, παίρνοντας το τρόπαιο.

Θα ακολουθήσει βίντεο, τόσο από το παιχνίδι, όσο και από την απονομή του Κυπέλλου.

Διαιτητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Δημητρόπουλους Γιάννης  4ος : Καραγιάννης Θοδωρής

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης, Παπακίτσος Δ., Δήμος (57' Ασπροποταμίτης), Καλιακάτσος, Κακιώνης, Αρτέμης, Μουσιωτίτσας (86' Μπιθυκούκης), Χρηστογιάννης, Σιδηρόπουλος, Παππάς, Παπακίτσος Αλ.

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Τσιάτσος, Πατσαβούρας, Νούτσος, Τυρολόγος, Παπαλάμπρης, Γκούβελος (77' Κούρρα), Κάλλιας, Μπαλαδήμας, Μπασιούκας, Σιλιόγκας