Κυπελλούχος η ΑΕ Καραϊσκάκης!!!

Embed video:

Τη σημαντικότερη στιγμή της ιστορίας της, μέχρι την επόμενη, βίωσε η ΑΕ Καραϊσκάκης, που επικράτησε στον Τελικό Κυπέλλου Γ' Εθνικής, της Αχαϊκής, με 1-0.

Σπουδαίο παιχνίδι σήμερα στο γήπεδο του Παναιτωλικού, για την ΑΕ Καραϊσκάκης, με φόντο τη σημαντικότερη διάκριση της έως τώρα ιστορίας της. Η αρτινή ομάδα, μπήκε επιφυλακτικά στο ματς, με τους Αχαιούς να πατάνε πιο παθιασμένα στο γήπεδο και για ένα τρίλεπτο, να προσπαθούν να κλείσουν στα καρέ τους, τους τυπικά γηπεδούχους. Η ΑΕ Καραϊσκάκης ανέκαμψε, και για ένα ημίχρονο, ήταν η μόνη ομάδα που δημιουργούσε φάσεις στον αγωνιστικό χώρο. Στο 6', ο Γυφτοκώστας εκτέλεσε φάουλ, και ο Καραγιαννίδης νίκησε το Δρακόπουλο, για να διώξουν όμως οι αμυντικοί. Στο 10', ο Γυφτοκώστας πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και γύρισε την μπάλα, όμως προ του Χαρτσιά, ο Σωτηρόπουλος έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά, ο Ευαγγέλου βρήκε ωραία το Χαρτσιά, που έκανε σε πλεονεκτική θέση, κακό κοντρόλ, για να μπλοκάρει ο Δρακόπουλος. Στο 14ο λεπτό, νέα καλή φάση για την ΑΕ Καραϊσκάκης, με το Βελέτη να βρίσκει στην πλάτη της άμυνας τον Κουσίδη, που με τακουνάκι επιχείρησε να κρεμάσει το Δρακόπουλο, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Η αρτινή ομάδα συνέχισε να δημιουργεί φάσεις, και στο 21', ο Γυφτοκώστας βρήκε το Χαρτσιά, που με διπλή προσπάθεια, δεν μπόρεσε να νικήσει το Δρακόπουλο, που μπλόκαρε. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η ΑΕ Καραϊσκάκης συνέχισε να πλησιάζει στα καρέ της Αχαϊκής, όμως δύο σουτ του Γυφτοκώστα δεν απείλησαν ιδιαίτερα, με το 45λεπτο να φεύγει με το στείρο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Νίκος Θεοδοσιάδης έριξε στο γήπεδο τον Μπάμπη Ζυγκερίδη, και ο παίχτης του λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, όταν στο 50ο λεπτό, ο Λάμπρου έκανε ωραία ενέργεια και σέντρα, ο υψηλόσωμος φορ βρέθηκε μόνος στη μικρή περιοχή, όμως η σκαστή κεφαλιά του έφυγε πάνω από το δοκάρι. Ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Καραγιαννίδη από το ύψος της μικρής περιοχής, δύο λεπτά μετά. Οι φιλοξενούμενοι, αντέδρασαν και στο επόμενο τρίλεπτο είχαν δύο καλά σουτ του Αποστολόπουλου, αλλά και μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Ρουμπάτος έφυγε απέναντι από τον Ανδρούτσο, όμως ο εξαιρετικός φέτος γκολκίπερ της ΑΕ Καραϊσκάκης, το νίκησε. Οι φάσεις αυτές ξύπνησαν την αρτινή ομάδα, και στο 59ο λεπτό ο Παπανίκου έκανε τη σέντρα, και ο Κουσίδης με καταπληκτικό γυριστό σουτ στην κίνηση, πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ, για το 1-0. Στην επόμενη φάση, και αμέσως μετά τη σέντρα λίγο έλειψε να έχουμε και το 2-0, όταν από κλέψιμο της μπάλας, η μπάλα στρώθηκε στον Ντατίδη που πλάσαρε από το ημικύκλιο, όμως ο Δρακόπουλος μπλόκαρε στη γωνιά του. Στο 62' λίγο έλειψε να έχουμε ένα από τα γκολ της χρονιάς, όταν ο Βελέτης από το ύψος του κέντρου, εκτέλεσε φάουλ, προσπαθώντας να κρεμάσει το Δρακόπουλο, ο οποίος έκανε κακή εκτίμηση, όμως η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Οι Αχαιοί, απείλησαν και πάλι στο 65',  με τον Ντάζο να βρίσκεται σε καλή θέση στην περιοχή, όμως τον Ανδρούτσο να τον κλείνει και να διώχνει με το σώμα. Η αρτινή ομάδα έσφιξε την άμυνά της και διαχειρίστηκε άψογα το αποτέλεσμα, μην επιτρέποντας στην Αχαϊκή να δημιουργήσει κινδύνους, για την εστία του Ανδρούτσου. Ο χρόνος κύλησε, με τους φιλοξενούμενους να αγωνίζονται στο τελευταίο πεντάλεπτο με 9 παίχτες, λόγω τραυματισμού του Κωστούλα που αποχώρησε, και δεύτερης κίτρινης του Κωνσταντινόπουλου, και φτάσαμε στη λήξη με θριαμβεύτρια την ΑΕ Καραϊσκάκης.

Οι παίχτες της αρτινής ομάδας, σε μια όμορφη σκηνή, σχημάτισαν το παραδοσιακό ισπανικό "Pasillo" για να χειροκροτήσουν τους ηττημένους, που στάθηκαν επάξια, και ολοκλήρωσαν μια δύσκολη χρονιά, με αξιοπρέπεια. Το παιχνίδι, διεξήχθη σε άψογο και φίλαθλο κλίμα, με την κατάσταση να μην ξεφεύγει, παρά την ένταση ορισμένων στιγμών, με τον Κόλλινς να σηκώνει στον αγρινιώτικο ουρανό, το πρώτο μεγάλο τρόπαιο για αρτινή ομάδα, μετά από χρόνια.

Διαιτητής : Κέκελος Παναγιώτης (Αιτωλοακαρνανίας)  Βοηθοί : Χουλιάρας Σπύρος - Καλαμπόκης Κωνσταντίνος (Αιτωλοακαρνανίας)

ΑΕ Καραϊσκάκης (Θεοδοσιάδης) : Ανδρούτσος, Παπανίκου, Λάμπρου, Βελέτης, Καραγιαννίδης, Κόλλινς (90' Γούλας), Χαρτσιάς, Ντατίδης, Ευαγγέλου (46' Ζυγκερίδης), Κουσίδης (80' Αβραμίδης), Γυφτοκώστας

Αχαϊκή (Γαβριλόπουλος) : Δρακόπουλος, Ντάζος, Στεφανόπουλος, Σωτηρόπουλος, Χαρίζι, Κωνσταντινόπουλος, Αποστολόπουλος, Δριμάλας (68' Αναγνωστόπουλος), Κωστούλας, Γεωργόπουλος (79' Μαντάς), Ρουμπάτος (62' Αγγελόπουλος)