Κυπελλούχος η Αναγέννηση!

Σε έναν τελικό-γιορτή, η Αναγέννηση ήταν ανώτερη από την ΑΕ Ξηροβουνίου, και επικράτησε δίκαια, με 3-1 κατακτώντας το τρόπαιο!

Μπροστά σε ένα γεμάτο γήπεδο, και σε όμορφη ατμόσφαιρα, που έχει λείψει τα τελευταία χρόνια από τα αρτινά γήπεδα, η Αναγέννηση έκανε το καθήκον της και έκλεισε τη χρονιά με την κατάκτηση του 9ου Κυπέλλου ΕΠΣΑ της ιστορίας της, επικρατώντας δίκαια και καθαρά της ΑΕ Ξηροβουνίου, με 3-1 και διασκεδάζοντας κάπως τις εντυπώσεις από μια πολύ κακή χρονιά στο Πρωτάθλημα. Αξίζει να σημειωθεί πως η κατάκτηση του Κυπέλλου δεν πανηγυρίστηκε σχεδόν καθόλου, με τους παίκτες να δείχνουν με αυτό τον τρόπο το σεβασμό τους στη φανέλα που φορούν και αναγνωρίζοντας πως η κατάκτηση θα πρέπει να θεωρείται αυτονόητη για μια ομάδα σαν την Αναγέννηση, ειδικά μετά τη φετινή σεζόν. Ο κόσμος εκμεταλλεύτηκε την πολύ ωραία μέρα για ποδόσφαιρο και γέμισε το ενωσιακό γήπεδο, με την πλειοψηφία του να δείχνει να βρίσκεται στο πλευρό της ΑΕ Ξηροβουνίου, κάτι που καλό θα ήταν να προβληματίσει τόσο τους ιθύνοντες της "Α" όσο και όλους στο αρτινό ποδόσφαιρο, ώστε ο μεγάλος λαός της Αναγέννησης, να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες και να επιστρέψει στο πλευρό της. Ο αγώνας άργησε να ξεκινήσει περίπου μισή ώρα, αφού προηγήθηκε η τελετή παράδοσης-παραλαβής του ανανεωμένου Δημοτικού γηπέδου της Ένωσης στις Κεραμάτες, παρουσία του Δημάρχου Χρήστου Τσιρογιάννη, του προέδρου της ΕΠΣΑ Θανάση Τρομπούκη, Αντιδημαρχών, μελών του ΔΣ της ΕΠΣΑ αλλά και του Προέδρου της Τ.Κ. Κεραματών.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Αναγέννηση πήρε σιγά σιγά τα ηνία του αγώνα, και στο 6ο λεπτό απείλησε, όταν μετά από γύρισμα του Μπότσαρη, ο Αλ. Παπακίτσος δεν έπιασε γεμάτα το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 10ο λεπτό, ο Χεμπέγια έκανε ωραία το ανέβασμα από δεξιά, σέντραρε για το Δ. Παπακίτσο που έκανε δύσκολη προβολή, με την μπάλα να φέυγει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μπόλη. Η Αναγέννηση συνέχισε να είναι πιο επιθετική και στο 14ο λεπτό, από εκτέλεση κόρνερ του Μανιώτη, ο Κραμπής πήρε την κεφαλιά, όμως ο Μπόλης έπεσε και μπλόκαρε. Η Αναγέννηση είχε την πρωτοβουλία, όμως το Ξηροβούνι μετά το 25λεπτο βρήκε χώρους και αφού προειδοποίησε στο 27ο λεπτό, με τον Τσαρακλημάνη να κόβεται τελευταία στιγμή πριν εκτελέσει στην περιοχή, πήρε προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Ασπροποταμίτης βρήκε με διαγώνια μπαλιά τον Τσαρακλημάνη, που τσίμπησε προ του Κραμπή, και αφού πήρε και μια κόντρα από το Μυσιούδη, από θέση πλάγια πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Μπαλαούρα, για το 0-1. Η Αναγέννηση είχε άμεση απάντηση, καθώς στο 31ο λεπτό, ο Μανιώτης επιχείρησε με εξαιρετική λόμπα από μακριά, να κρεμάσει τον Μπόλη, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ο Γ. Κίτσιος δεν έδιωξε άμεσα, και ο Αλ. Παπακίτσος μπήκε στη φάση και σκόραρε από κοντά για το 1-1. Στο 35ο λεπτό, υπήρξε αναστάτωση στην άμυνα του Ξηροβουνίου, που απομάκρυνε τελευταία στιγμή, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Δόσης έκανε το τελείωμα μετά από πάσα του Τσαρακλημάνη, όμως ήταν αδύναμο και ο Μπαλαούρας μπλόκαρε εύκολα. Στο 40' η Αναγέννηση έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Κωστάκης πάτησε περιοχή και έσπασε στο πέναλτι, όμως το πλασέ του Αλ. Παπακίτσου έβγαλε δύσκολα με τα πόδια ο Μπόλης.

Στην επανάληψη, η εικόνα δεν άλλαξε με την Αναγέννηση να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, και την ΑΕ Ξηροβουνίου να ψάχνει να χτυπήσει στην κόντρα. Στο 54ο λεπτό, ο Μπότσρης ξέφυγε από το Χ. Κίτσιο και έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως ο Δ. Παπακίτσος δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή. Στο 64ο λεπτό, το Ξηροβούνι απείλησε, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δόση έφυγε λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Παπαδόπουλος δοκίμασε το πόδι του από μακριά για την "Α", όμως η μπάλα έφυγε ψηλά. Στο 67ο λεπτό, η Αναγέννηση πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Γούλα, ο Μπότσαρης πήρε ωραία την κεφαλιά ανάμεσα σε δύο παίκτες, στέλνοντας την μπάλα στη γωνιά του Μπόλη, για το 2-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η ΑΕΞ προσπάθησε να απαντήσει, όμως το σουτ του Δόση από τη γωνία της μεγάλης περιοχής έφυγε εκτός. Στο 71ο λεπτό, η Αναγέννηση τελείωσε την υπόθεση νίκη, όταν ο Μπότσαρης, για τον οποίο δε βρήκε αντίδοτο η άμυνα της ΑΕΞ, έκανε την ενέργεια και τη σέντρα, και ο Αλ. Παπακίτσος με κοντινή κεφαλιά-ψαράκι έγραψε το 3-1, με το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι. Το τελευταία λεπτά ήταν αναμενόμενα τυπική διαδικασία με την ΑΕΞ να μην έχει τις δυνάμεις να γυρίσει το παιχνίδι και την Αναγέννηση να ψάχνει ακόμη ένα γκολ. Στο 77ο λεπτό, ο Παπαδόπουλος σούταρε και η μπάλα έφυγε ψηλά, ενώ στην τελευταία φάση του ματς, στο 90ο λεπτό, μετά από ενέργεια του Δημητρέλου, ο Μιχάλη δεν έκανε καλά τηνπροβολή και το σκορ έμεινε στο 3-1 μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Νίκου. Πλέον η Αναγέννηση στρέφεται στην επόμενη μέρα, και ελπίδα όλων στην Άρτα είναι να βρει το δρόμο της και να γίνουν οι κινήσεις, που θα φέρουν την ιστορική ομάδα της πόλης στο επίπεδο που της αρμόζει, που είναι μακριά από τα τοπικά Πρωταθλήματα. Όσο για την ΑΕΞ στάθηκε πανάξια στο ματς, και πλέον στρέφεται στο μεγάλο στόχο της σεζόν, που δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του Πρωταθλήματος της Α' ΕΠΣΑ.

Γκολ : Αλ. Παπακίτσος 31', Μπότσαρης 67' / Τσαρακλημάνης 30'

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Μάνος Δημήτρης - Νικολάου Βαγγέλης  4ος : Πολύζος Κώστας

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Μπαλαούρας, Χεμπέγια (87' Μπόκος), Κωστάκης (87' Κατσιγιάννης), Μυσιούδης (73' λ.τρ. Σχισμένος), Κραμπής, Γούλας, Παπακίτσος Αλ. (79' Δημητρέλος), Μανιώτης, Παπακίτσος Δ., Παπαδόπουλος (79' Μιχάλης), Μπότσαρης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς Β.) : Μπόλης, Κίτσιος Χ., Κίτσιος Γ., Κοσταντίνι, Θεοδωρής, Γρύλλης, Δόσης (78' Τσόλης), Ασπροποταμίτης (82' Γκαρτζώνης), Δήμος (82' Τζελιλάι), Τσαρακλημάνης (78' Μήτσος), Παππάς Ν. (90' Καραμούτσος)