"Καθάρισε" την ΑΕΞ στο β' ο Παναγροτικός (pics)

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Παναγροτικός είχε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει το ματς κόντρα στη ΑΕΞ και να επικρατήσει με 1-4.

Μπορεί η ΑΕ Ξηροβουνίου να προηγήθηκε στο ματς με τον Άγιο Σπυρίδωνα, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και στην επανάληψη ανέβασαν ταχύτητα, φτάνοντας σε μια νίκη χωρίς άγχος με τελικό σκορ 1-4. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ σχετικά νωρίς, όταν στο 13ο λεπτό, ο Θ. Παππάς στην δεύτερή του εμφάνιση με την ΑΕΞ έφυγε στην κόντρα και έσπασε για τον Αναστασίου, που σκόραρε, παρά την προσπάθεια του Ζιώβα, γράφοντας το 1-0. Στο 20ο λεπτό, η ΑΕΞ έφτασε πολύ κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν μετά από βαθιά μπαλιά, Παππάς και Σαραντάρης βρέθηκαν σε θέση για γκολ, όμως μπερδεύτηκαν και δεν τελείωσαν τη φάση όπως θα έπρεπε, χάνοντας σημαντική ευκαιρία. Ο Παναγροτικός που είχε την κατοχή της μπάλας, κατάφερε να ισοφαρίσει από στημένη φάση, στο 34ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Λ. Γεωργάρα και κεφαλιές στην περιοχή της ΑΕΞ, ο Νταλάκας από κοντά, πήρε την κεφαλιά, και ο Τζαφέρης με δεύτερη στη συνέχεια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1. Στο 42ο λεπτό, ο Λ. Γεωργάρας λίγο έλειψε να φέρει "τούμπα" το ματς, όμως το πολύ ωραίο σουτ που επιχείρησε από τα όρια της περιοχής, έφυγε λίγο δίπλα από το "παραθυράκι". Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ανήκε στο Ξηροβούνι, με τον Αναστασίου, να χάνει σπουδαία ευκαιρία, όταν έφυγε σε τετ α τετ μετά από λάθος αμυντικού, όμως το τελείωμα του απέναντι από το Ζιώβα δεν ήταν καθόλου καλό.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που κατάφεραν να βρουν το γκολ της ανατροπής, όταν στο 62ο λεπτό, μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Βρακας νίκησε στον αέρα το Σιαπάτη και με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-2. Το γκολ αυτό έδωσε άλλο αέρα στον Παναγροτικό, που βρήκε σχετικά γρήγορα και τρίτο γκολ, τελειώνοντας το ματς, όταν στο 69ο λεπτό, ο Βρακας έκανε το παράλληλο γύρισμα, και ο Λ. Γεωργάρας από κοντά δε δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στο βάθος της εστίας, για το 1-3. Στο 72ο λεπτό, καλό σουτ του Παπασπύρου έδιωξε με γροθιές ο Σιαπάτης, ενώ στο 77ο λεπτό, ο Στέργιος έφυγε στην πλάτη της άμυνας σε τετ α τετ, όμως ο Σιαπάτης βγήκε νικητής. Στο 84ο λεπτό, ο Σαραντάρης έκανε μια καλή προσπάθεια, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο για να απειλήσει, ενώ στο 88ο λεπτό, ο Βρακας έφυγε σε νέο τετ α τετ, όμως ο Σιαπάτης πρόλαβε και έδιωξε σωτήρια. Το τελικό 1-4 για τους φιλοξενούμενους, διαμορφώθηκε σε ακόμα μια φάση τετ α τετ απέναντι στην ανοιχτή άμυνα της ΑΕΞ, με το Μ. Παππά απέναντι από το Σιαπάτη, να πλασάρει σωστά στη γωνία, σκοράροντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναγροτικού.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Βαρέλης Βασίλης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Σιαπάτης, Αζίς, Κλεισούρης (70' Τζουβάνος), Θεμελής (50' Ευαγγέλου), Παππάς (65' Κατσάνος Α.), Καρράς, Σαραντάρης, Καραμούτσος (50' Κατσάνος), Αναστασίου, Τζούκας, Κόρδας (70' Στέφου)

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Καρράς) : Ζιώβας, Στέργιος, Τζαφέρης (80' Τσάτσος), Γεωργάρας Θ., Νταλάκας, Σιαμέτης, Κοντοδήμας (80' Κωλέτσης), Μπόσμος (71' Παππάς), Μπάλλιας (65' Παπασπύρου), Βρακας, Γεωργάρας Λ.