«Καθάρισε» στο β' ημίχρονο η ΑΕΚΠ, 4-1 τον ΠΑΣ

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚΠ, η οποία μέχρι στιγμής έχει χάσει δύσκολα σε Δημαριό και Κομπότι και έχει νικήσει εύκολα Φιλέλληνες και Ανέζα.

Η ΑΕΚΠ ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Παππά να σεντράρει και τον Τσίρο με σουτ στην κίνηση να κάνει το 1-0. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν γρήγορα και σε δεύτερο τέρμα, με τον Γιώτη στο 14ο λεπτό να περνάει κάθετα στον Ρέντζιο που με πλασέ πέτυχε το 2-0. Στο 20' ο Κωνσταντίνου είχε ένα σουτ που πέρασε λίγο άουτ, για να απειλήσουν στο 27' οι φιλοξενούμενοι, με τον Ρώσσιο και τον Γιαννάκο να μπλοκάρει, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίχτης σούταρε άουτ. Στο 35' ο Σακίρ Χαϊντάρι έκανε το γύρισμα, όμως ο Γεωργάκης σταμάτησε το σουτ του Ρέντζιου. Ο ΠΑΣ που στο α' μέρος είχε και δοκάρι από κεφαλιά του Δημητρίου έπειτα από σέντρα του Παύλου, κατάφερε να μειώσει στο ματς στο 39ο λεπτό, με τον Λευτέρη Ρώσσιο με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή να κάνει το 2-1.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να κλειδώσουν τη νίκη και στο 50' είχαν δοκάρι σε σουτ του Ρέντζιου. Στο 62' νέο δοκάρι από σουτ του Λύτου αυτή τη φορά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Παππά. Στο 67΄ ήταν η σειρά του Παππά να φτάσει κοντά στο γκολ, όμως ο Γεωργάκης και με τη βοήθεια του δοκαριού κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι. Τελικά, η ΑΕΚΠ έφτασε στο 3-1 στο 77ο λεπτό, όταν από κάθετη του Ρέντζιου, ο Σακίρ Χαϊντάρι με σουτ έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ απέναντι στην ομάδα της Ανέζας που στο β' μέρος φάνηκε να μένει από δυνάμεις, όταν μετά από ωραία συνεργασία Ρέντζιου - Τσίρου, ο τελευταίος με πλασέ σκόραρε για το 4-1.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  - Βοηθοί: Βατός Παναγιώτης - Στούπας Παύλος

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.): Γιαννάκος Β., Χαϊντάρι Σ. (82' Καλύβας), Κάτσινος (65' Σίμος), Τζιανούμης, Κωνσταντίνου (82' Γιαννάκος Χ.), Λύτος, Χαϊντάρι Ε., Γιώτης, Παππάς, Τσίρος (82' Μπόκος), Ρέντζιος (82' Λάλος)

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου): Γεωργάκης, Ρώσσος, Ντούλας (65' Χουλιάρας Κ.), Μυτικιώτης, Σιώζος (65΄Παύλου Χ.), Ρούμπος Χ., Ρώσσιος Ε., Θεμελής, Παύλου Α. (82' Παππάς), Νίκου Ε. (78' Νίκου Χ.), Δημητρίου (82' Χουλιάρας Β.)