Επιστροφή στις νίκες για τη Δόξα, στο ντέρμπι με την ΑΕΞ

Σημαντική νίκη πέτυχε η Δόξα, κόντρα στο Ξηροβούνι, σε ένα από τα ντέρμπι της αγωνιστικής, με 2-0.

Στις νίκες επέστρεψε η Δόξα, μετά από δύο συνεχόμενα αποτυχημένα αποτελέσματα, επικρατώντας της πολύ ενισχυμένης ομάδας του Ξηροβουνίου, με 2-0. Η Δόξα κατάφερε να σημείωσε μέσα σε πέντε λεπτά, δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο και να διαχειριστεί το αποτέλεσμα χωρίς πρόβλημα. Το 1-0, ήρθε στο 11ο λεπτό, με το Θανάση με πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ, να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Παπαχαρίση. Πριν προλάβει να συνέλθει η ΑΕΞ, οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ, με το Σιλιόγκα αυτή τη φορά, στο 14ο λεπτό, με νέο εξαιρετικό σουτ, να σημειώνει το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια σημαντική ευκαιρία να μειώσουν στο 25ο λεπτό, όμως το σουτ που επιχείρησε ο Νταλάκας έφυγε λίγο άουτ. Η μεγαλύτερη φάση της ΑΕΞ ήρθε στο 34', όταν και άγγιξε το γκολ, όμως το εξαιρετικό σουτ του Δημουλά, έξω από την περιοχή, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, έσκασε στο έδαφος και απομακρύνθηκε.

Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα απείλησε πρώτη στο 59ο λεπτό, όμως το δυνατό σουτ του Οικονόμου, έδιωξε ο Παπαχαρίσης. Ένα λεπτό αργότερα, παράλληλη πάσα του Κορέλη, ο Θανάσης σε κενή εστία δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να τελειώσει το ματς. Στο 65ο λεπτό, νέα μεγάλη φάση για τη Δόξα, με τον Κορέλη από θέση για γκολ να πλασάρει στο δοκάρι, και στην επαναφορά, το Θανάση να σουτάρει άουτ. Στο 67ο λεπτό, ο Νάσης μπλόκαρε το δυνατό σουτ του Δημουλά, ενώ στο 78ο λεπτό, έδιωξε με γροθιές προ του Θεοδωρή. Η ΑΕΞ στα τελευταία λεπτά έκανε την ύστατη προσπάθεια για ένα γκολ, όμως το σουτ του Δόση στο 89ο λεπτό έφυγε άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά, η σέντρα του Σιαμέτη πέρασε από όλους, με τον Μπαλάφα να μην προλαβαίνει να κάνει επαφή, και το 2-0 να παραμένει.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Μάνος Δημήτρης - Νικολάου Βαγγέλης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Τσιάτσος, Πατσαβούρας, Αράπης, Κάλλιας, Τυρολόγος, Οικονόμου, Καλόγηρος (84' Στέργιος), Θανάσης (68' Βασιλάκης), Κορέλης (76' Μπιθυκούκης), Σιλιόγκας

ΑΕ Ξηροβονίου (Παππάς) : Παπαχαρίσης, Βλάρας, Καφαλής, Δημουλάς, Θεοδωρής, Κοσταντίνι (83' Σιαμέτης), Νταλάκας (26' λ.τρ. Μήτσιος), Κωλέτσος (56' Τσόλης), Δόσης, Μπαλάφας, Μπατίλας (56' Γκαρτζώνης)