4-0 ο Σκουφάς τους Φιλέλληνες στο Πέτα

Ο Σκουφάς επικράτησε εκτός έδρας με 4-0 επί των Φιλελλήνων Πέτα και έπιασε στην κορυφή τον ΑΟ Φιλοθέης μαζί με τον ΑΟ Κλειδίου, τον οποίο αντιμετωπίζει το επόμενο Σάββατο στο Δημαριό(31/10).

Ο Σκουφάς που είχε την κατοχή και την υπεροχή στη σημερινή αναμέτρηση στο γήπεδο του Πέτα, έκανε ιδανικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, καθώς στο 9ο λεπτό και στην πρώτη του καλή στιγμή άνοιξε το σκορ, όταν από ωραία κάθετη πάσα του Τάσσου, ο Δήμος από θέση τετ-α-τετ κοντρόλαρε και πλάσαρε εύστοχα τον Μπίζα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στη συνέχεια να ισοφαρίσουν και στο 16' από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Σφήκα, ο Γεωργής απέφυγε τον Γ. Μαλτέζο και σούταρε από πλάγια, με τον Κανταρέλη να αποκρούει σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Σφήκα πέρασε λίγο δίπλα από το παραθυράκι του γκολκίπερ του Σκουφά. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 29' και στο 30', όταν από ισάριθμα γυρίσματα από τους Φ. Μαλτέζο και Δήμου, οι Τσαρακλημάνης και Δήμος αντίστοιχα δεν μπόρεσαν φάτσα με το τέρμα να βρούνε τη μπάλα. Στο 33' από σέντρα του Λ. Δήμου η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Βερλέκης πλάσαρε πάνω στον Μπίζα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Λ. Δήμος έκλεψε τη μπάλα από τον Α. Κώτση και προσπάθησε στην συνέχεια ανεπιτυχώς να κρεμάσει τον Μπίζα και να σκοράρει. Στο 44' σουτ του Τάσσου απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπίζας, για να χάσει σημαντική ευκαιρία η ομάδα του Πέτα να ισοφαρίσει στο 45', όταν Σφήκας και Δ. Κώτσης πίεσαν και έκλεψαν τη μπάλα, με τον τελευταίο να πλασάρει και τη μπάλα να γλύφει τη συμβολή των δοκών.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Κομποτίου πέτυχε ακόμη ένα τέρμα σε καθοριστικό σημείο, καθώς στο 49ο λεπτό από γέμισμα και κεφαλιά του Κάτσινου που δεν μπόρεσε να απομακρύνει, ο Βερλέκης έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό σουτ στην απέναντι γωνία έκανε το 0-2. Τρία λεπτά αργότερα, οι Φιλέλληνες απείλησαν με την ισοφάριση, όταν από ωραία μπαλιά, ο Νίκου εντός περιοχής και από πλάγια σούταρε, με τον Κανταρέλη να αποκρούει σε κόρνερ με τα πόδια. Στο 61' ο Κ. Κασελούρης γύρισε τη μπάλα αδύναμα προς τον τερματοφύλακα, ο Νίκου έβαλε την κόντρα, όμως στη συνέχεια πεσμένος δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα προς την κενή εστία, με τον Κανταρέλη να βγάζει σε κόρνερ, από το οποίο ο Κάτσινος είχε μία άστοχη κεφαλιά. Ο Σκουφάς κατάφερε να σφραγίσει το τρίποντο στο 73ο λεπτό, όταν από κάθετη του Φ. Μαλτέζου, ο Δήμου νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Μπίζα, ο Τάσσος στην επαναφορά πλάσαρε με τον Τάγκα να βγάζει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, όμως Πουλιάνος πήρε και την επόμενη επαναφορά και με πλασέ πέτυχε το 0-3. Οι γηπεδούχοι είχαν στον υπολειπόμενο χρόνο δύο καλά σουτ από τους Κατέρο με φάουλ και Σφήκα έξω από την περιοχή, που πέρασαν λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πέτυχαν ακόμη ένα τέρμα στο 78ο λεπτό, με τον Λ. Δήμο από θέση τετ-α-τετ να πλασάρει στο κάθετο δοκάρι, τον Τάσσο στη συνέχεια να πλασάρει στην επαναφορά και τον Μπίζα να αποκρούει, όμως ο Ζαχαράκης ακολούθησε τη φάση και εξ επαφής διαμόρφωσε το τελικό 0-4. Ο Σκουφάς είχε ακόμα μία καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 84', με τον Φ. Μαλτέζο υπό πίεση να πλασάρει από θέση τετ-α-τετ και τον Μπίζα να μπλοκάρει τη μπάλα.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Κυριακού Χρήστος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Μπίζας Α., Ροβίνας, Τάγκας, Μπίζας Λ., Γεωργής, Κάτσινος, Τσέτσος (54' Κατέρος), Σφήκας, Ξανθος (40' Σιαπάτης Σ.), Κώτσης Α. (40' Κώτσης Δ.), Νίκου (64' Γούλας)

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας): Κανταρέλης, Μαλτέζος Γ. (56' Ζαχαράκης), Καρδάσι (70' Σακέλλιος), Κασελούρης Π. (46' Κασελούρης Κ.), Τζιότζιος, Βερλέκης (56' Πουλιάνος), Τάσσος, Μαλτέζος, Δήμος Λ. (79' Παππάς), Δήμου, Τσαρακλημάνης