«Καθάρισε» εύκολα από το πρώτο μισάωρο η Αναγέννηση

Εύκολο απόγευμα για την Αναγέννηση, καθώς νίκησε με 4-0 στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας τον Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των play-off της Α' ΕΠΣ Άρτας.

Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο ημίωρο, καθώς σε αυτό το διάστημα έπαιξαν καταιγιστικό ποδόσφαιρο και με τα γκολ των Δημήτρη Παπακίτσου (2), Σιδηρόπουλου και Σταμούλη, διαμόρφωσαν γρήγορα το τελικό σκορ. Η Αναγέννηση ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση, με τον Σιδηρόπουλο στα πρώτα δέκα λεπτά να απειλεί τρεις φορές από ισάριθμες τροφοδοτήσεις του Σταμούλη, χωρίς όμως να μπορέσει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 17' από μπαλιά του Κραμπή, ο Σταμούλης από πλάγια θέση μέσα από τη μεγάλη περιοχή σούταρε δίπλα από την εστία, για να ανοίξουν τελικά το σκορ οι γηπεδούχοι στο επόμενο λεπτό, όταν ο Σιδηρόπουλος έβγαλε τον Δημήτρη Παπακίτσο σε θέση τετ-α-τετ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Ντεκούλη για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, η Αναγέννηση διπλασίασε γρήγορα τα τέρματά της, όταν από κάθετη του Τσελά αυτή τη φορά, ο Σιδηρόπουλος αφού προσποιήθηκε όμορφα στον Ντεκούλη, με πλασέ έκανε το 2-0. Στο 28ο λεπτό από ωραία σέντρα του Θεοδώρου, ο Σταμούλης με επίσης ωραία κεφαλιά που έγλυψε το οριζόντιο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, από όμορφη ανάπτυξη των γηπεδούχων, ο Σταμούλης σέντραρε χαμηλά και ο Δημήτρης Παπακίτσος εξ επαφής διαμόρφωσε νωρίς το τελικό 4-0. Στο πρώτο μέρος η Αναγέννηση είχε ακόμα δύο καλά σουτ (37', 39') από τους Τσελά και Δημήτρη Παπακίτσο, τα οποία όμως εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Ντεκούλης.

Στην επανάληψη και στο 52' ο Σιδηρόπουλος πλάσαρε από τα όρια της περιοχής λίγο πάνω από την εστία, για να αποκρούσει ο Ντεκούλης με δυσκολία ακόμα δύο καλά σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή των Παπαρούνη και Γιαννούλη, στο 62' και στο 73'. Στο επόμενο λεπτό, ο Βασιλάκος γύρισε τη μπάλα στον Σταμούλη, ο οποίος έπειτα από διαδοχικές προσποιήσεις από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 76ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να πετύχουν το γκολ της τιμής στην καλύτερη τους στιγμή στον αγώνα, όταν ο Γιάννενας βρήκε κάθετα τον Κορέλη, ο οποίος προτίμησε να προσπαθήσει να περάσει τον Μπακόλα, ο οποίος κατάφερε και τον ανέκοψε. Στην τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 83ο λεπτό, ο Σταμούλης από τα όρια της μεγάλης περιοχής σούταρε, με τον Ντεκούλη να πετάγεται στο παραθυράκι του και να διατηρεί την ήττα στα επίπεδα του 4-0.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Μάνος Δημήτρης - Στούπας Παύλος

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Μπακόλας, Θεοδώρου (46' Χεμπέγια), Λύτος, Παπαρούνης, Γιαννούλης, Τσελά, Κραμπής, Ασπροποταμίτης (46' Κατσαρός), Σταμούλης, Παπακίτσος Δ. (66' Βασιλάκος), Σιδηρόπουλος (60' Κορέσι)

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς): Ντεκούλης, Τριαντάφυλλος (63' Μπαλαδήμας), Κατσιγιάννης, Γεωργάκης, Καφαλής, Παππάς (82' Νούτσος), Γιώτης, Δήμος, Γρηγορίου, Κορέλης, Γιάννενας