Δεύτερη νίκη κόντρα στη Δόξα για το Σκουφά

Παρέμεινε στο κατόπι της Αναγέννησης ο Σκουφάς που επικράτησε της μαχητικής Δόξας, με 2-0.

Συνεχίζει να βρίσκεται στο κυνήγι της Αναγέννησης ο Σκουφάς Κομποτίου, που επικράτησε και σε δεύτερο σερί ματς της Δόξας, που του στοίχισε την κατάκτηση του Κυπέλλου προ ολίγων εβδομάδων. Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Τσαρακλημάνη όμως να σουτάρει άστοχα, για να κοπεί τελευταία στιγμή ο ίδιος παίκτης στο 7ο λεπτό από το Νίκου ενώ έβγαινε μόνος. Στο 16ο λεπτό η Δόξα άγγιξε το γκολ, όταν από κόρνερ του Βασιλάκη, η μπάλα έφτασε στο Σιλιόγκα που σούταρε από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα, μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Καλόγηρου, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μούτσιος. Στο 17ο λεπτό, φάουλ του Βερλέκη απομάκρυνε δύσκολα ο Νίκου, ενώ στο 28ο λεπτό, ο Τσαρακλημάνης δεν μπόρεσε να προλάβει παράλληλη μπαλιά. Τρία λεπτά αργότερα, ήρθε το 1-0, όταν έπειτα από κάθετη μπαλιά του Τάσσου, ο Τσαρακλημάνης πρόλαβε την έξοδο του Νίκου και άνοιξε το σκορ. Στο 40ο λεπτό, ο Σκουφάς πήρε σαφές προβάδισμα νίκης, όταν ο Τάσσος έκανε το παράλληλο γύρισμα, και ο Τσαρακλημάνης στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε εύστοχα, γράφοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι πρώτοι, στο 51ο λεπτό, με τον Τσαρακλημάνη να πλησιάζει το χατ-τρικ έπειτα από νέα μπαλιά του Τάσσου, όμως να πλασάρει άστοχα. Στο 70ο λεπτό, φάουλ του Βερλέκη έδιωξε ο Πουσκούλογλου, ενώ η τελευταία φάση του ματς ανήκε τη Δόξα, με το Βασιλάκη στο 81ο λεπτό, να σουτάρει δυνατά, όμως το Μούτσιο να απομακρύνει. Το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους, με το Σκουφά να αντιμετωπίζει στο επόμενο ματς τον Απόλλωνα, ο οποίος ωστόσο στα μπαράζ δεν παρουσιάζει και το καλύτερο δυνατό πρόσωπο, σε αντίθεση με τη Δόξα που διατηρεί την αξιόμαχη εικόνα που είχε όλη τη σεζόν. και θα κυνηγήσει και την Τετάρτη ένα καλό αποτέλεσμα στο γήπεδό της με την Αναγέννηση.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Σιατής Κωνσταντίνος - Αλευρή Κωνσταντίνα

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Μούτσιος, Δήμος (53' Παπαγιάννης), Μπελής, Σχισμένος, Πέτσας, Θεοδωρής, Τάσσος (90' Καρντάσι), Κυριαζής (58' Μαλτέζος), Τσαρακλημάνης (76' Κλάιντι), Αντωνίου, Βερλέκης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νίκου (46' Πουσκούλογλου), Βελαέτης (70' Τσιγαρίδας), Δήμος, Αράπης, Κάλλιας, Τυρολόγος, Οικονόμου (80' Κουτρούμπας), Καλόγηρος, Θανάσης (72' Στασινούλας), Βασιλάκης, Σιλιόγκας

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού ΕΔΩ.