Καταιγιστική η Μέλισσα στην πρεμιέρα κόντρα στον Παναγροτικό

Άμεσα συνήλθε από την ηχηρή "σφαλιάρα" του Κυπέλλου η Μέλισσα, που επικράτησε του Παναγροτικού, με 6-2.

Εντελώς διαφορετική παρουσιάστηκε η Μέλισσα στο πρώτο ματς, του Πρωταθλήματος, σε σχέση με τη βαριά ήττα του Κυπέλλου από τη Δόξα, επικρατώντας με 6-2 του Παναγροτικού, αν και έπαιζε για σχεδόν μία ώρα με παίκτη λιγότερο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, όμως οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, στο 8ο λεπτό, όταν ο Πουλιάνος εκτέλεσε απευθείας φάουλ από μακρινή απόσταση, ο Γκουμπερνάτ έκανε κακή εκτίμηση, και ήρθε το 0-1. Η Μέλισσα δεν άργησε να απαντήσει καθώς στο 14ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Μάλλιου, ο Σπύρου μπήκε στην πορεία της μπάλας, με το σώμα και έγραψε το 1-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης πέτυχε την ολική ανατροπή, όταν από κόρνερ του Τσίκου αυτή τη φορά, με ωραία καρφωτή κεφαλιά, σημείωσε το 2-1. Ο Παναγροτικός απείλησε με πολύ ωραίο γυριστό σουτ του Γκίκα που έβγαλε εντυπωσιακά ο Γκουμπερνάτ, για να έρθει στο 32ο λεπτό μια φάση που σημάδεψε το ματς, όταν η Μέλισσα έβγαλε την μπάλα για fair play, o Λ. Γεωργάρας δεν το αντιλήφθηκε, συνέχισε τη φάση μετά το πλάγιο και σκόραρε για το 2-2. Δημιουργήθηκε ένταση αναμενόμενα, με τον Κωσταδήμα να απωθεί το σκόρερ και να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στη συνέχεια, ο Παναγροτικός, σε μια υποδειγματική κίνηση ήθους, και άξιας συγχαρητηρίων, δε μάρκαρε μετά τη σέντρα της Μέλισσας, και ο Σπύρου προχώρησε ανενόχλητος, και σκόραρε μέσα σε χειροκροτήματα από όλο το γήπεδο, για την ενέργεια του Άγιου, γράφοντας το 3-2. Η Μέλισσα αν και με δέκα στη συνέχεια πίεσε για τέταρτο γκολ, και είχε φάσεις με το Μάλλιο, αλλά και ένα τετ α τετ του Πάνου που άδειασε τον αντίπαλό του, όμως νικήθηκε από τον πολύ ταλαντούχο Μαλιζόγλου.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς, και έβρισκαν πολύ χώρο στην κόντρα επίθεση με τους γρήγορους ακραίους. Στο 48ο λεπτό, ο Πάνος έφυγε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ, όμως πλάσαρε άουτ, ενώ στο 56', ο Σπύρου έσπασε παράλληλα στο Μάλλιο, που σε κενή εστία, είδε αμυνόμενο να σταματά την μπάλα στη γραμμή. Στο 58' ο Σπύρου σούταρε διαγώνια, με το Μαλιζόγλου να αποκρούει με τα πόδια, για να έρθει τελικά, το 4-2, στο 65' όταν ο Κότσιαλος που πέρασε λίγο νωρίτερα ως αλλαγή, από το ύψος της περιοχής με ωραίο συρτό σουτ σκόραρε. Στο 68ο λεπτό, ο Στασινούλας που με την είσοδό του ανέβασε επιθετικά τη Μέλισσα έγραψε το 5-2, όταν μετά από πάσα του Κότσιαλου και αφού απέφυγε δύο αντιπάλους, πλάσαρε εύστοχα. Η Μέλισσα είχε πολύ χώρο στην κόντρα, και είχε αρκετές φάσεις για γκολ, με τον Κότσιαλο στο 72', να σημαδεύει το δοκάρι από θέση τετ α τετ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 78ο λεπτό, όταν ο Βίτσιος έσπασε στο πέναλτι στο Σπύρου και εκείνος με δυνατό σουτ, έγραψε το 6-2, με το τέταρτο τέρμα του. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τον Άγιο να ψάχνει ένα γκολ, όμως να δείχνει να μένει από δυνάμεις στο δεύτερο μέρος. Άξια αναφοράς η εξαιρετική παρουσία του Καλαμπόκη στο κέντρο της Μέλισσας που δεν αποτυπώνεται σε στατιστικά.

Διαιτητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί : Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Βασίλα Φωτεινή

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Γκουμπερνάτ, Νάνος (80' Σιατής), Κακοχρήστος (80' Νάσης), Τσόγκας, Σταμούλης, Κωσταδήμας, Πάνος (60' Κότσιαλος), Καλαμπόκης, Μάλλιος (75' Βίτσιος), Σπύρου, Τσίκος (65' Στασινούλας)

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα : Μαλιζόγλου, Ντάκουλας, Καλαμπαλίκης (46' Χαλάστρας), Γκίζας (18' Μυφταράι), Παπασπύρου (51' Νταλάκας), Θεοδώρου, Γεωργάρας Λ., Γκίκας, Λάζαρος (46' Ζαρκαδούλας), Πουλιάνος, Γεωργάρας Κ. (51' Τσάτσος)