2η θέση για την Καλλιμογιάννη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου

Πραγματοποιήθηκε χθες το πρωί το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος στην Πηγή Τρικάλων.

Photo credit: ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ/EUROKINISSI

Δρομείς από σωματεία όλης της χώρας τίμησαν και φέτος την αγαπημένη τους διοργάνωση, που αποτελεί στην ουσία την έναρξη της νέας περιόδου. Οι αγώνες έγιναν στο προπονητικό κέντρο “Σκαμνιές” στην Πηγή Τρικάλων, σε ένα χώρο όπου έχει εξελιχθεί σε σημείο αναφοράς της διοργάνωσης.

Η χάλκινη πρωταθλήτρια Ευρώπης στα στιπλ, Βασιλική Καλλιμογιάννη του Ηρακλή και με καταγωγή από το Κεντρικό Άρτας, με χρόνο 13.22 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 4 χλμ. Γυναικών Κ20, χάνοντας την πρωτιά για ένα δευτερόλεπτο από τη Μαρία Βυθούλκα (ΑΟ Πέλωψ). Την απονομή στην κατηγορία έκανε η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Σοφία Σακοράφα (φωτο), καθώς όπως ήταν φυσικό ήταν παρούσα στη διοργάνωση που έγινε στην ιδιαίτερη της πατρίδα, χειροκρότησε τις προσπάθειες αθλητών και αθλητριών και είχε την ευκαιρία να συναντήσει ανθρώπους του χώρου από την ευρύτερη περιοχή, αλλά και σωματεία όλης της χώρας.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στη διοργάνωση συμμετείχαν και δύο αθλητές του ΑΣ Τιτάνες Άρτας. Συγκεκριμένα, ο Λάμπρος Δήμος με χρόνο 10.51 κατέλαβε την 80η θέση στα 3 χλμ. Αγοριών Κ16 και η Δήμητρα Βαρέλη με χρόνο 8.05 την 86η θέση στα 2 χλμ. Κοριτσιών Κ16, κατηγορίες στις οποίες συμμετείχαν περίπου από 120 αθλητές.