Έμεινε στην Α' κατηγορία η Προοδευτική!

Νίκη σωτηρίας πέτυχε η Προοδευτική, που επικράτησε με 2-0 της ΑΕ Μενιδίου.

Νίκη σωτηρίας πέτυχε σήμερα το απόγευμα η Προοδευτική Γραμμενίτσας, που επικράτησε της ΑΕ Μενιδίου, με 2-0, ξεφεύγοντας έτσι στην πρώτη θέση και εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή της στην Α' ΕΠΣΑ και του χρόνου. Αντίθετα, σε πολύ δύσκολη θέση βρίσκονται οι φιλοξενούμενοι που απέχουν και από το Πέτα τρεις βαθμούς, και πλέον ελπίζουν σε δύσκολο συνδυασμό αποτελεσμάτων για παραμονή στην κατηγορία. Η Προοδευτική άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τσιγαρίδα, ο Δάρδας με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Αθανασιάδης έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, όμως σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 30ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα, όταν ο Βούλγαρης υπέπεσε σε πέναλτι, όμως ο Μόσχος που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από το Νάκο!

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΜ και πάλι απείλησε πρώτη, με το σουτ του Βλάχα όμως να καταλήγει λίγο άουτ. Στο 65ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη τους, όταν ο Τσιγαρίδας βρέθηκε σε καλή θέση, σούταρε, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κασελούρη για να καταλογιστεί το πέναλτι. Ο ίδιος ο Τσιγαρίδας ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα, για το τελικό 2-0. Η ΑΕΜ δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι στα εναπομείναντα λεπτά, το σκορ έμεινε στα επίπεδα του 2-0, και το τέλος του ματς βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν έξαλλα την παραμονή τους στην κατηγορία. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, αφού στα τελευταία λεπτά αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη οι Τσιγαρίδας και Σαββίδης. Στιγμιότυπα του αγώνα, αργότερα, στο βίντεο του Χρήστου Αλεξόπουλου.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Παπανίκος Βαγγέλης

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Σιαπέρας Χ.) : Νάκος, Πανέτας Α., Παππάς Θ., Βούλγαρης, Μπασιάκος (90' Παππάς Φ.), Δάρδας, Φώτης (88' Νάτσιος Γ.), Κάτσινος, Αθανασιάδης (90' Μπιθυκούκης), Τσιγαρίδας, Δημητρίου (69' Σκορίλας)

ΑΕ Μενιδίου (Παπαγεωργίου) : Παπαθανασίου, Καναράς (62' Ρεβίθης), Δάσκαλος, Παντιώρας, Σαββίδης, Τσουπράς (80' Κασελούρης Κ.), Μανθιός, Κασελούρης Π., Μόσχος (32' Πλατογιάννης), Βλάχας, Νούσιας

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού ΕΔΩ.