Και του χρόνου στην Α' ΕΠΣΑ η Προοδευτική Γραμμενίτσας

Στην Α' ΕΠΣΑ θα αγωνίζεται και τη νέα αγωνιστική χρονιά η Προοδευτική Γραμμενίτσας, μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα της Αμβρακίας Κωστακιών στην Εύβοια. Και να μην κέρδιζε πάντως η Αμβρακία, η ΑΕ Καραϊσκάκης νίκησε και αυτή με τη σειρά της τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας.

Μια χρονιά που ξεκίνησε με πολλά προβλήματα για την ομάδα της Γραμμενίτσας (υπήρχε το ενδεχόμενο ακόμα και να μην κατέβει στο πρωτάθλημα) και μεγάλες αλλαγές στο ρόστερ, τελικά είχε ευτυχή κατάληξη, και έστω και στο παρά 5' η Προοδευτική θα αγωνίζεται και τη νέα χρονιά στην Α' κατηγορία.

Στο χθεσινό αδιάφορο παιχνίδι στα Ρόκκα η Προοδευτική νίκησε με 3-2 τον Ηρόδοτο Καλογερικού. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-1 στο 14ο λεπτό με σουτ του Σάκκουλα, για να ισοφαρίσουν στο 40' οι γηπεδούχοι με κεφαλιά από τον Σπύρο Νάτσιο σε 1-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ηρόδοτος πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ στο 75', με τον Σάκκουλα να διεισδύει από τα αριστερά και με σουτ να κάνει το 1-2. Όμως η ομάδα της Προοδευτικής ήταν αυτή που πήρε το τρίποντο της νίκης, με την «χρυσή αλλαγή» που ακούει στο όνομα Γιώργος Πανέτας. Ο Αντιδήμαρχος Αρταίων μπήκε στο 57' και με δύο προσωπικά του τέρματα χάρισε τη νίκη γοήτρου στην ομάδα του. Στο 80' μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή ισοφάρισε σε 2-2 και στο 86' με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Κούσουλας Γιώργος - Γκόκα Κατερίνα

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζάς): Υφαντής, Κακιώνης, Πανέτας Α. (46' Πανέτας Γαβρ.), Δερβίλης, Σκορίλας, Ζίου, Νάτσιος  Γ., Νάτσιος Σ., Κουτσιμπέλας, Λιόλιος (57' Πανέτας Γ.), Καρίνος

Ηρόδοτος Καλογερικού (Πρέντζας): Καραμέτσος, Γκανάρας, Νίκου Ι., Hebeja, Ρώσσος, Σάκκουλας, Χουλιάρας Α., Σιόζος, Παύλου, Κωλέτσος, Νούσιας