Δεν τα κατάφερε ο Εθνικός κόντρα στην Ιστιαία, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1.

ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ (Hellas Service)
ΕΔΡΑ : ΙΜΑΡΕΤ ΑΡΤΑΣ - ΕΛΕΟΥΣΑ ΤΗΛ. 2681072338

Υγραεριοκίνηση για full injection κινητήρες από 599 € αποκλειστικά στο συνεργείο
Παπατσίμπας.

Δεν κατάφερε να επικρατήσει της ΑΕ Ιστιαίας ο Εθνικός Φιλιππιάδας, σε ένα ματς που εν πολλοίς θα του εξασφάλιζε την παραμονή στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν σε δύο πανομοιότυπες στημένες φάσεις να πετύχουν ισάριθμα γκολ, και να πάρουν το ματς. Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήρθε στο 10ο λεπτό για τους γηπεδούχους, με τον Μπαλογιάννη να κινείται ωραία, όμως το σουτ του να μπλοκάρει ο Δαμάσκος. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 26ο λεπτό όταν ο Στεργίου στην κόντρα επίθεση πλάσαρε ωραία, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το "παραθυράκι¨του Τρανουλίδη. Στο ημίωρο, ο Μπαστάνης έπιασε εξαιρετικό σουτ, όμως η μπάλα δε του έκανε το χατήρι και έφυγε λίγο άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Νικολέτος για την Ιστιαία σούταρε επίσης πάνω από τα δοκάρια. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 35', όταν ο Νικολέτος εκτέλεσε φάουλ στην πλάτη της άμυνας, και ο Πανάκης με ωραία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στη γωνία του Τρανουλίδη, γράφοντας το 0-1. Ένα λεπτό μετά, ο Ίβιτς έφυγε στην κόντρα ψάχνοντας το 0-2, όμως ο Τρανουλίδης βγήκε και το σταμάτησε. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Άτσκα εκτέλεσε φάουλ, ο Δαμάσκος απόκρουσε ασταθώς, όμως ο Μιχάλης δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και ο γκολκίπερ της Ισταίας, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια την μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 54ο λεπτό, όταν σε μια παρόμοια φάση με το πρώτο γκολ, με τους ίδιους πρωταγωνιστές, ο Νικολέτος εκτέλεσε φάουλ, και ο πολύ δυνατός στον αέρα, Πανάκης, εκμεταλλευόμενος και την αδράνεια του Τρανουλίδη, έγραψε με νέα κεφαλιά το 0-2. Ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράσει, και στο 75', από φάουλ του Μανιώτη, ο Τσουλιάης από πολύ καλή θέση, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ. Το ίδιο δε συνέβη και στο 78', όταν σε αναστάτωση στην άμυνα της Ιστιαίας, ο Μπαστάνης επωφελήθηκε και με σουτ έγραψε το τελικό 1-2. Στον υπολειπόμενο χρόνο δεν άλλαξε κάτι, παρά την προσπάθεια των παιχτών του Γιώργου Γιάννου, με το 1-2 να παραμένει μέχρι τέλους, και την Ιστιαία να πλησιάζει στους 2 βαθμούς τη Φιλιππιάδα, στις θέσεις που δύσκολα θα οδηγήσουν σε υποβιβασμό, χωρίς όμως τίποτα να αποκλείεται.

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)  Βοηθοί: Τσάντας (Ηπείρου) - Κόττορος (Ηπείρου)

Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιάννος) : Τρανουλίδης, Μανιώτης, Ντανάι, Δημουλάς (85' Τσιφλίδης), Κουμπής, Τσουλιάης, Μπαστάνης, Άτσκα, Παπακίτσος (50' Μαλλάτος), Μπαλογιάννης, Μιχάλης (80' Λέντζος)

ΑΕ Απολλωνίου/Ιστιαίας (Παπανικολάου) : Δαμάσκος, Μπουλγκουρίδης, Ανέστης, Λαμπρόπουλος, Πανάκης, Στασινόπουλος, Στεργίου, Γεωργιάδης (70' Χαραλαμπίδης), Ίβιτς (92' Μακρής), Νικολέτος, Ηλιόπουλος (75' Φυσαράκης)