Ήττα...κατά λάθος για τον Καραϊσκάκη

Χάρη σε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που σφύριξε ο διαιτητής Πουλικίδης, ο μαχητικός Καραϊσκάκης ηττήθηκε από το Βόλο με 0-1.

Μία "κακή" ήττα γνώρισε σήμερα ο Καραϊσκάκης, από το Βόλο, με τον Ηρόδοτο και τα Τρίκαλα να τον πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής. Οι φιλοξενούμενοι δε δικαίωσαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο τη βαθμολογική τους θέση, ούτε την ευρεία νίκη που σημείωσαν στον πρώτο γύρο, καθώς δεν παρουσίασαν ποιοτικό ποδόσφαιρο, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν αυτό που ήθελαν, χάρη σε ένα πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα από κόσμο, και παίκτες της αρτινής ομάδας. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, με τον Καραϊσκάκη να πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο και να απειλεί στο 12', όταν έπειτα από ωραία εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτου, ο Δημόπουλος πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω, όμως ο Μπουργάνης έβγαλε δύσκολα στη γωνιά του αποσοβώντας το αυτογκόλ. Από το κόρνερ, ο Καραϊσκάκης έμεινε στην περιοχή του Βόλου, η μπάλα έφτασε στον Ψιάνο που επιχείρησε σέντρα σουτ, με τον Μπουργάνη να βγάζει και πάλι με υπερένταση σε κόρνερ. Στην κόντρα επίθεση, ο Βόλος απείλησε για πρώτη φορά, με το Λούκας Γκαρσία να σουτάρει από δύσκολη γωνία, ψηλά άουτ. Στο 24ο λεπτό, ο Βουκμίροβιτς έπιασε ωραίο σουτ, μέσα από την περιοχή, με τον Τζιώρα να μπαίνει άθελά του στην πορεία της μπάλας, και να τη σταματά. Στο επόμενο λεπτό, ο δραστήριος Βουκμίροβιτς δοκίμασε νέο ωραίο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Μπουργάνη, ο οποίος δε θα είχε περιθώρια αντίδρασης αν αυτή κατέληγε στα δίχτυα. Στο 29ο λεπτό, ήρθε η φάση που σημάδεψε το ματς, με το διαιτητή Πουλικίδη να δείχνει το σημείο του πέναλτι, σε μια τουλάχιστον αυστηρή απόφαση, στην περιοχή του Καραϊσκάκη, για τράβηγμα του Καπία, με τους παίκτες της αρτινής ομάδας να πέφτουν, πάνω στο ρέφερι, χωρίς προφανώς να βγάζουν άκρη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πίτου Γκαρσία, και πολύ ψύχραιμα νίκησε το Στεφανάκο, γράφοντας το 0-1 για τους φιλοξενούμενους, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα. Το γκολ αυτό σάστισε τους γηπεδούχους, που δυσκολεύτηκαν στη συνέχεια να βρουν τα πατήματά τους, απειλώντας εκ νέου στο 44ο λεπτό, όταν από φάουλ του Ψιάνου από δεξιά, ο Τζιώρας πήρε την κεφαλιά, όμως ο Μπουργάνης στην έξοδό του πρόλαβε και βρήκε την μπάλα, σώζοντας την εστία του.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι είχαν στο 46ο λεπτό μια τελική, με το Πέντα να πιάνει κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα άουτ. Στο 50ο λεπτό, ο Ψιάνος εκτέλεσε φάουλ, ο Τζιώρας πήρε τη γυριστή κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μπουργάνη. Στο 70ο λεπτό, ο Βουκμίροβιτς σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι για το Μπαντέ, που έφερε ύψος και δύναμη στην επίθεση του Καραϊσκάκη, με τον Ντεντάκη ωστόσο να διώχνει σωτήρια. Στο 82ο λεπτό, ο Μπαντέ, έκανε ατομική ενέργεια, παρασύροντας τρεις αντιπάλους στο διάβα του, όμως το τελείωμα του από πλάγια βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο επόμενο λεπτό, ο Παντίδος έχασε για πρώτη φορά στο ματς το Μάντζη, ο οποίος όμως δεν τελείωσε όπως θα ήθελε τη φάση, με το Στεφανάκο να μπλοκάρει σταθερά. Ο υπολειπόμενος χρόνος κύλησε όπως ήταν αναμενόμενο, με τους παίκτες του Βόλου να κρατούν το αποτέλεσμα, διατηρώντας την μπάλα στην κατοχή τους, καθώς με την εμπειρία τους και με κάποιες μικροκαθυστερήσεις, δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Αποστόλη Χαραλαμπίδη να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί για την εστία του Μπουργάνη. Το τελευταίο σφύριγμα, βρήκε τους φιλοξενούμενους νικητές, και τον κόσμο να ξεσπά σε έντονες αποδοκιμασίες κατά του διαιτητικού τρίου, πράγμα ιδιαιτέρως ασυνήθιστο για το ψύχραιμο κοινό του Καραϊσκάκη.

Γκολ : Πίτου Γκαρσία (π) 29'

Κίτρινες : Μασούρας, Καπίας, Παναγιώτου / Ηλιόπουλος, Πέντα, Γκαλίτσιος, Δημόπουλος

Κόκκινες : -

Διαιτητής : Πουλικίδης Κων/νος (Δράμας)  Βοηθοί : Τσακίτης Κων/νος (Δράμας) – Κουβαλάκης Παναγιώτης (Δράμας)  4ος : Ματσούκας Μιχάλης (Αιτ/νίας)

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Στεφανάκος, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καπίας (62' Μπαντέ), Ροντρίγκεζ, Παντίδος (88' Σεράνο), Μασούρας, Χούσος, Τζιώρας, Ψιάνος (72' Γυφτοκώστας), Βουκμίροβιτς

Βόλος (Φεράντο) : Μπουργάνης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Γκαλίτσιος, Ουνγιαλίδης, Πέντα (88' Δόρης), Καμπαγιέρο (80' Βασιλείου), Λούκας Γκαρσία (55' Ενγκουέμ), Μάντζης, Πίτου Γκαρσία, Ηλιόπουλος

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού ΕΔΩ.