Ήττα στον πρώτο τελικό για τη Φιλία στα Γιάννενα

Με οδηγό το τρίτο σετ στον 2ο τελικό στην Άρτα.

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα της Φιλίας στο πρώτο ματς των play off απέναντι στον ΑΓΣ Ιωαννίνων, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στα Γιάννενα. Η αρτινή ομάδα μπήκε ιδιαίτερα νωχελικά στα δύο πρώτα σετ, με αποτέλεσμα να γίνουν πολλά λάθη σε υποδοχή και επίθεση. Στο τρίτο σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με 23-25 υπέρ της Φιλίας, οι φιλοξενούμενες έδειξαν ένα άλλο πρόσωπο, μειώνοντας τα ατομικά λάθη και με σωστές επιλογές, τόσο στην επίθεση, όσο και στο σέρβις, κατάφεραν να το κατακτήσουν. Όμως, δυστυχώς αυτή η εικόνα δεν είχε διάρκεια και ο αγώνας έληξε στα τέσσερα σετ, υπέρ της γηπεδούχου ομάδας των Ιωαννίνων. Το νεαρό της ηλικίας της φετινής ομάδας της Φιλίας και η έλλειψη εμπειρίας από τέτοιας βαρύτητας ματς, ήταν καθοριστικός παράγοντας για την ήττα. Η σειρά των τελικών μεταφέρεται τώρα στο ΔΑΚ Άρτας, την Κυριακή 2/4 στις 18:00.

Διαιτητές: Τζελέτας - Αλεξίου

Τα σετ (3-1): 25-18, 25-6, 23-25, 25-13

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Σταματελόπουλος): Μανικάκη, Βαρζιώτη, Γαζή, Αλεξίου, Καλπάκη, Ματσουκατίδου, Μητσοπούλου, Βδουκάκη, Μπέγκα, Βεδούρα, Λεοντιάδου, Σφήκα

ΑΟ Φιλία (Βίτσιος): Γκανιάτσα, Βίτσιου Μ., Γιώργη, Δήμου, Καλοκαίρη, Κοκοβέ, Σωτηρίου, Βίτσιου Κ., Μπαρμπούνη, Κατσιμπόκη