Ήττα στο Μεσολόγγι για τη Δόξα

Για την 4η αγωνιστική του Α' ομίλου της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ, το ανδρικό τμήμα του συλλόγου της Δόξας δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε το Σάββατο (10/11) με 89-62 από την δυνατή ομάδα του ΑΣ Λέων Μεσολογγίου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και έδωσαν έναν γρήγορο ρυθμό. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τη Δόξα να παίρνει ένα προβάδισμα 6 πόντων αλλά την ομάδα του Μεσολογγίου να βρίσκει λύσεις έξω από τη γραμμή των 6,75μ., με τον εξαιρετικό Καλλίγα που πέτυχε 6 τρίποντα, κλείνοντας το α' ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 52-46. Στο β' ημίχρονο άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού. Ο Λέων κατέβασε το ρυθμό του αγώνα και σε συνδυασμό με την κακή επιθετική λειτουργία της αρτινής ομάδας απέναντι στη ζώνη άμυνας, κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 21-8 στο τρίτο δεκάλεπτο και να κλειδώσει τη νίκη, την οποία και κατέκτησε με 89-62.

Διαιτητές: Ασημακάκη - Λεκατσάς

Δεκάλεπτα: 26-25, 52-46, 73-54, 89-62

ΑΣ Λέων Μεσολογγίου (Σταμάτης): Φούντας 3(1), Καρέτσος, Καλλίγας 18(6), Ζαφειρόπουλος 18(1), Χρυσανθόπουλος 3(1), Χουλιάρας 9, Κουτσονικολής 3(1), Παπαγεωργίου 16, Κοντονάσιος 4, Γρατσινόπουλος 15

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Κωστούλας Α., Τσακαλώτος, Φορτωτήρας 17, Βάσιος 2, Κωστούλας Χ., Ντάσκαρης, Πετρέκας 5(1), Μιχάλης 22, Μουκάι 9(1), Μάνθας 7, Γεωργίου, Τρίμπος