Ήττα στο Αγρίνιο για τη Δόξα

Την ήττα γνώρισε το ανδρικό τμήμα της ομάδας της Δόξας από τη ΓΕ Αγρινίου με 81-59, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η αρτινή ομάδα, η οποία ταξίδεψε με 5 απουσίες (Βάσιος, Αναγνώστου, Μάνθας, Λάμπρου, Γεωργίου), μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 3-11, όμως η ΓΕΑ αντέδρασε σωστά και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-16. Στο 2ο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και την ομάδα του Αγρινίου να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 33-29.

Στο β' ημίχρονο, η Δόξα πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το 27', με το σκορ να είναι 44-41, αλλά η ΓΕΑ έβρισκε λύσεις στην επίθεση με τους πολύ καλούς Βασιλείου, Γεωργούλα και Φωτιάδη και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο +10 (57-47). Στο 4ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανώτεροι και εκμεταλλευόμενοι τη μεγάλη αστοχία των παικτών της Δόξας σε σουτ 2 πόντων αλλά και από τη γραμμή των βολών (8/25 συνολικά), κατάφερε να χτίσει μία διαφορά κοντά στους 20 πόντους και να κερδίσει το παιχνίδι με 81-59. Η αρτινή ομάδα πλέον συνεχίζει με ρεκόρ 1-1 και αντιμετωπίζει την επόμενη Κυριακή εντός έδρας τον ΠΑΣ Ναυπάκτου στις 16:00.

Διαιτητές: Ασημακάκη - Εδιαρόγλου

Δεκάλεπτα: 21-16, 33-29, 57-47, 81-59

ΓΕ Αγρινίου (Φαράντος): Ντάλας 3(1), Τσάνος, Φωτιάδης 15, Σταμουλάκης, Σούρλας 8(2), Δάρλας 7, Κρέλιος , Λειβαδάς 11(2), Μπόσμος, Γεωργούλας 15(1), Ξανθόπουλος , Βασιλείου 22

ΑΕ Δόξα-Πύρρου Άρτας (Κιφοκέρης): Κωστούλας Α. 6(1), Ζαγαλίκης 6(1), Γκανιάτσας, Πρίντζιος 2, Κολώνας 5(1), Μουκάι 9(2), Πετρέκας 6(2), Μιχάλης 12, Τσίτσικας 5, Μάνδαλος, Τρίμπος 5(1), Βασιλείου 3(1)