Ήττα στις λεπτομέρειες από την πρωτοπόρο Αχαγιά για τη Δόξα Πύρρου

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε ο χθεσινός εκτός έδρας αγώνας της αρτινής ομάδας στην Κάτω Αχαΐα, παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε ο α΄ γύρος στον 1ο όμιλο της NL2.

Με ήττα ολοκλήρωσε τον α' γύρο στον 1ο όμιλο της National League 2 η ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας, η οποία ηττήθηκε εκτός έδρας από την πρωτοπόρο Αχαγιά με 65-61. Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει την αρτινή μας ομάδα στην τρίτη θέση του ομίλου με 7-4 ρεκόρ, η οποία την επόμενη αγωνιστική ταξιδεύει ξανά στην Αχαΐα για να αντιμετωπίσει τον Προμηθέα που μετά τη σημερινή της ήττα την προσπέρασε στη βαθμολογία.

Στο α' ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τη Δόξα Πύρρου παρά την σημαντική απουσία του Μπάλλα να παίρνει όλα τα ριμπάουντ, όμως με υπερπροσπάθεια όλων των παιχτών και τον Μπακάλη να κάνει ντεμπούτο με την αρτινή ομάδα κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με το σκορ στο 32-31. Στην γ' περίοδο η αρτινή ομάδα έχοντας τον Ίλιτς και τον Ξιούρα πρώτα βιολιά στην επίθεση και με άμυνα που έφερε αρκετά άστοχα σουτ για τους γηπεδούχους κατάφερε να ξεφύγει στο +10 (38-48), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 43-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όμως, οι παίχτες της Αχαγιάς αύξησαν όπως ήταν αναμενόμενο την πίεση και σε συνδυασμό με την ποιότητα του Ντόκιτς και τις πολλές κερδισμένες ελεύθερες βολές (19 τα τελευταία 13 λεπτά), κατάφεραν να πάρουν όχι μόνο κεφάλι στο σκορ αλλά να προηγηθούν με τη σειρά τους με +10 (61-51). Κάπου εκεί ανέλαβε ξανά δράση ο Ίλιτς φέρνοντας το παιχνίδι στο καλάθι (63-61), όμως στο τέλος οι διαιτητές που στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ήταν φανερά επηρεασμένοι από την έδρα, εκτός από τα πολλά φάουλ υπέρ των γηπεδούχων, χρέωσαν με βήματα τον Ίλιτς αντί για αμυντικό φάουλ, σε μία φάση που ο κόουτς της ΑΕΔΠ αποβλήθηκε. Το αποτέλεσμα ήταν αντί να έρθει η ισοφάριση, οι γηπεδούχοι να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 65-61 και οι φιλοξενούμενοι να φεύγουν δικαιολογημένα από το γήπεδο, έχοντας πολλά παράπονα από τη διαιτησία του αγώνα.

Διαιτητές: Τούσης - Διόλατζης - Ψύχας

Δεκάλεπτα: 17-18, 15-13, 11-19, 22-11

ΑΟ Αχαγιά (Ελευθεριάδης): Οικονομόπουλος 13(1), Χονδρόπουλος 11(3), Ντόκιτς 20, Λυμπέρης 10(2), Τσακίρης 10, Ταρναρής 1, Τόκας, Ιατρόπουλος, Κανελλάκης

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Μπαρτζώκας 4, Θώδης 2, Ίλιτς 29(2), Ξιούρας 12(3), Ιωαννίδης 9(2), Γυφτοκώστας 2, Πρίφτι, Μπακάλης, Σταυρόπουλος, Δόνος 3(1)

Photo credit: Γιάννης Κοσμάς